Pokud byste rádi sklízeli zdravé a krásné okurky, dopřejte jim v červnu tu správnou vzpruhu. Je jím potaš, zázračný elixír pro bujný růst a bohatou plodnost. Prozradíme vám, oč se vlastně jedná a také, jak ho správně používat, abyste si zajistili úrodu okurek hodnou krále.

Chcete znát další tip na dokonalé hnojivo nejen pro okurky, ale rajčata a lilek? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Chilli farmer:

Zdroj: Youtube

Potaš neboli salajka

Jedná se vlastně o sůl kyseliny draselné, tedy skvělý zdroj tolik potřebného draslíku. Je jednou z nejdůležitějších živin, kterou rostliny pro svůj správný růst potřebují. Pořídit si jej můžete ve formě bílého prášku, a to nejen v pěstitelských kamenných obchodech, ale i prostřednictvím internetu.

Proč okurky draslík potřebují

Draslík se významně podílí nejen na zdárném růstu rostliny, ale i na tvorbě květů a kvalitních plodů. Rostliny okurek jsou díky tomu i značně odolnější vůči různým nežádoucím škůdcům a chorobám. Díky němu také přežívají případné stresy jako je náhlá změna prostředí, nejvíce sucho a chlad. Pokud pěstujete okurky v lehkých a písčitých půdách, které jsou snadno propustné, neváhejte potaš použít.

Příznaky nedostatku draslíku

Pokud vaše okurky nemají dostatek draslíku, projevuje se to nejčastěji na listech. Mívají na sobě hnědé jakoby spálené fleky a kroutí se jim špičky.

Jak potaš použít

Protože jsou okurky schopné přijímat draslík ve fázi aktivního růstu, nemá cenu ho používat po odplození. Jeho čas je právě teď v červnu, a to až do konce léta. Před jeho aplikací by měla být půda vlhká, potaš tak bude rostlina lépe absorbovat.

Draslík je i v kostivalu

Okurkám podobným způsobem prospěje i domácí hnojivo z kostivalu. Jedná se totiž o bylinu s vysokým obsahem draslíku. Najdete ji nejen ve volné přírodě, ale velice snadno ji můžete také pěstovat na zahradě. Namočte kostivalové listy na několik týdnů do větší nádoby s vodou, poté sceďte a hnojivo pravidelně používejte ve formě zálivky.

Choroby nejčastěji napadající okurky

Okurky jsou často napadány různými chorobami, které mohou výrazně ovlivnit jejich růst a plodnost. Mezi nejčastější choroby patří plíseň okurková, která se projevuje žlutými skvrnami na listech, které později hnědnou a listy zasychají. Další běžnou chorobou je padlí, což je houbové onemocnění, které způsobuje bílý povlak na listech a stoncích. Bakteriální vadnutí, přenášené hmyzem, způsobuje rychlé vadnutí rostliny a je obtížné jej kontrolovat. Mozaika okurková, virové onemocnění, způsobuje deformace listů a plodů, což vede ke snížené úrodě. Proti těmto chorobám je klíčové zajistit dobrou hygienu zahrady, správné zavlažování a používání rezistentních odrůd okurek.

Související články

Zdroje: www.homesandgardens.com, www.che.supermg.com, www.gardenersworld.com