Těšíte se, jak budete na zahrádce hýčkat pěstěné plodiny? Nenechte je usurpovat stále dokola vyrůstajícím plevelem, který jim bere nejen prostor ke zdravému růstu, ale i potřebné živiny. Pokud však nechcete klečet každou chvíli v záhonu a raději se rádi pověnujete příjemnějším činnostem, vsaďte na triky, které vám práci s likvidací plevele dokonale usnadní. A navíc bez použití chemie!

Jak vyrobit domácí likvidátor plevelů? Podívejte se na YouTube video na kanálu Kutil Adam:

Zdroj: Youtube

Použijte horkou vodu

Jedná se o nejjednodušší metodu rychlé likvidace plevele, která je účinná. Na místa, kde vás nežádoucí rostliny obtěžují, nalijte vroucí vodu. Nikdy byste však neměli zasáhnout blízké okolí pěstovaných plodin, které byste mohli tímto zásahem také poničit. Ideální je proto použít rychlovarnou konvici, která má hubičku, jež usměrňuje tok proudu vody.

Pomocníkem je i obyčejná sůl

Výbornou surovinou na hubení plevele je i kuchyňská sůl. Máte hned na výběr ze dvou možností k jejímu použití. Buď sůl rozhoďte na místa výskytu, a to opakovaně nebo na ně nalijte horkou směs, kterou jste předem připravili ze 2 šálků vody a 1 šálku soli.

Využít lze i sílu octa

Plevelu se snadno zbavíte i pomocí octa. Jako v předchozích případech vždy dbejte na dostatečnou vzdálenost od pěstovaných rostlin, které by mohl tento prostředek poškodit. Připravte si roztok smícháním octa a vody a nalijte na zasažené lokality. Postup opakujte, dokud plevel nezahubíte.

Jedlá soda nebo prášek do pečiva

Naprosto skvělým parťákem je i jedlá soda či kypřící prášek do pečiva. Nasypte zvolený prášek vždy nejen na celou rostlinu, ale i na okolní půdu. Postup po pár dnech několikrát zopakujte.

Vodka nebo líh

V boji s plevelem je účinný i alkohol. Umí si poradit i s rostlinami s dlouhým kořeny. Smíchejte 1 panáka alkoholu s ½ l vody a máte hotový dokonalý likvidační roztok, který opakovaně aplikujte. Nejlépe jej použijte za slunného dne, nežádoucí rostlina bude rychleji vysychat a odumírat. Stejně tak můžete využít lahvičku s lihem z lékárničky. V tomto případě smíchejte 2 polévkové lžíce lihu s 250 ml vody a nalijete na místa zarostlá plevelem.

Související články

Zdroje: www.jimsmowing.com, www.prozeny.cz, www.toprecepty.cz