Cínie neboli lidově ostálky vyniknou svou pestrobarevností na nejedné zahrádce, ale lze je pěstovat i v nádobách. A budou vás svými květy těšit až do konce sezóny. Jak na jejich pěstování, aby vám vydržely dlouho krásné?

Pokud se chcete o pěstování cínií dozvědět více, podívejte se na následující YouTube video na kanálu When You Garden:

Zdroj: Youtube

Pozor na zálivku

Jediné, na co jsou cínie poměrně háklivé, je zálivka. Pokud se rostlině nedaří, z většiny případů se jedná o nesprávné zalévání a často to může vést až k jejímu úhynu. Které chyby jsou ty nejčastější?

Příliš často

Někteří lidé v domnění, že chtějí rostlině dopřát, květinu přelévají. Nedodržují správné a dostačující intervaly mezi jednotlivými zálivkami. Díky tomu dochází k hnilobám a poničení kořenového systému. Cínie potřebuje vody tak akorát.

Moc málo

Opačným jevem je zálivka, která je nedostačující. Pokud budete cínie zalévat málo, budou mít tendenci žloutnout a uvadat. Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout.

Nikdy ne na listy

Při zalévání cínií je důležité zalévat je přímo ke kořenům. Pokud je budete zalévat zeshora, voda se může dostat na listy a velice snadno způsobit hnilobu.

Žádná ledová voda

Dalším nedostatkem je zalévání studenou vodou, rostliny to stresuje a jsou náchylnější k chorobám. Cínie mají rády vodu v pokojové teplotě.

Tipy pro správné zalévání

  • Zalévejte ráno, aby měla rostlina celý den vláhu.
  • Pokud ji pěstujete v květináči, ujistěte se, že má dobrý odtok.

Slunce a živiny

Cínie potřebují hodně slunečních paprsků, takže je vysazujte na místo, kde svítí slunce alespoň 6 až 8 hodin. Dopřejte jim i pravidelnou dávku živin, a to každé 2 až 3 týdny hnojivem s vysokým obsahem dusíku. Hnojení pomůže podpořit vývoj a růst květů. Cínii je potřeba odstraňovat odkvetlé květy, podpoříte tak nejen bohatší kvetení, ale je to i perfektní prevence proti šíření nežádoucích chorob a škůdců.

Související články

Zdroje: www.gardeningknowhow.com, www.ceskestavby.cz, www.living.iprima.cz