Čínská metoda pěstování jahod je jednoduchým a mimořádně účinným způsobem, jak se dočkat sklizně velkého množství příjemně šťavnatých a sladkých jahod. Stačí je pouze trošku jinak vysadit a dopřát rostlinám kromě správné péče i dostatek potřebných živin. V čem spočívá tajemství této úžasné techniky?

Chcete se dozvědět, jak pěstovat jahody a zajistit si skvělou úrodu? Podívejte se na návod známého českého zahradníka v tomto videu:

Zdroj: VLM

Základem jsou kvalitní sazenice

Pokud se chcete dočkat v letošní úrodě velkého množství chutných jahod, začněte už výběrem správných sazenic. Měly by mít vždy světlé a zdravé kořeny, v kterých dřímá budoucí vitalita rostliny. U listů nevadí, když je sem tam nějaký seschlý.

Minimální prostor a maximální úroda

Jak je známo, Číňani jsou ve všech přístupech k životu velmi efektivní, a i při pěstování jahod se drží tohoto pravidla. Využívají minimální prostor a vysazují jahody vertikálně. Díky tomu se vám na jeden záhon podaří vysadit více sazenic.

Kvalitní substrát a textilie

Mladé rostlinky vysázejte vždy do dostatečně výživného a vzdušného substrátu, který byste měli dle čínského způsobu pěstování předem pokrýt netkanou textilií a udělat v něm otvory na sazenice.

Vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi by měla být cca 20 cm. Nakonec na záhon navrstvěte mulč, využít lze například kompost, posekanou trávu či piliny. Tato vrstva znemožní přístup světla a značně omezí i růst plevelů, které by ubíraly jahodám potřebné živiny.

Tip

Vrstvu mulče obnovte na záhonu vždy po sklizni. Jedná se o období, kdy rostliny jahod začínají intenzivně růst a zakládají pupeny na další rok. Proto potřebují dostatek vláhy a mulč účinně zabrání jejímu nadměrnému odpařování.

Číňané sázejí na mléko

Už jste slyšeli termín „mléčná jahoda“? Mezi čínskými pěstiteli i spotřebiteli je dokonale známý a značně uznávaný. Jedná se o označení jahod, které jsou zavlažované mlékem. Na čínském trhu se dokonce prodávají i za vyšší cenu, a to o celých 40 %.

Související články

Zdroje: www.milkua.info.ru, www.chalupari-zahradkari.cz, www.masinealati.rs