obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Citlivé rostliny chraňte před sněhem i deštěm

Dopřejte některým choulostivějším keřům a skalničkám zvláštní zimní péči. Nabízíme tipy, jak rostliny ochránit před nadílkou mokrého sněhu, studeným větrem, ale třeba i před nadměrným vlhkem, které v zimě přinášejí dešťové srážky.

 

Po sněhové vánici může tíha sněhu polámat i větve keřů. Proto z nich co nejdříve sníh opatrně oklepejte, aby nestihl způsobit škody. Starší odrůdy raději podepřete − podpěry umístěte pod hlavní větve, aby se pod tíhou sněhu nerozlomily. Udělejte to zejména tehdy, pokud zahradu nemáte možnost denně kontrolovat.

Pěnišníky a azalky schovejte za zástěnu

Keře na nechráněných místech, zvláště nedávno vysazené, mohou potřebovat dočasnou ochranu chvojím, jutovou zástěnou nebo hustou sítí.Tady jsou pro inspiraci zobrazeny dva způsoby jejich ochrany:

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěnišníkům rostoucím na nechráněném a větrném místě, zvláště nejsou-li ještě zcela zakořeněné, prospěje ochrana před větrem. Na návětrnou stranu napněte hustou síť nebo jutu.Keře vysazené u zdí chraňte sítí; mezeru mezi keřem a sítí můžete vyplnit slámou.

Skalničky chraňte přiklopením

Poklopem, sklem nebo plexisklem přikryjte rostliny, které v zimě trpí vlhkem. Takto citlivé jsou rostliny s šedými chlupatými listy, ale například ani levísie nesnášejí v zimě mokro. Pokud rostou v květináčích, nakloňte je tak, aby se voda nehromadila v růžicích.

Citlivějším druhům skalniček prospěje, když je během zimy ochráníte před deštěm. Můžete je překrýt skleněnou tabulí nebo průhledným plastem, který upevníte na čtyři krátké sloupky. Na "víko" položte ještě kameny. Těmi poklop jednak zatížíte, ale rovněž mu dodáte přirozenější vzhled. 

Akční letáky