Citron je velmi vděčnou rostlinou, ale ne každý z nás se odváží si jí vypěstovat doma.
Zdroj: SUN IMAGE / Shutterstock.com

Jak z PET láhve vytvořit miniskleník a vypěstovat v něm citron z pecky

Citron je velmi vděčnou rostlinou, ale ne každý z nás se odváží si jí vypěstovat doma. Máme totiž zakořeněné, že se jedná o tropickou rostlinu, které by se v našich podmínkách nedařilo. Opak je ale pravdou, a navíc si můžeme i vypomoci mnoha dobrými nápady. Jedním z nich je i pěstování citronu doma, od semínka, a díky podomácku vyrobenému miniskleníku.

Potřebujete jen citron, respektive semínko z něj. Doporučuje se zakoupit bio citron nebo co nejkvalitnější plod, abychom měli k dispozici kvalitní semena.

Dále budeme potřebovat květináč, odpovídající půdu (nejlépe směs rašeliny, kompostu a písku, ale k dostání jsou i speciální substráty přímo pro citrusy), PET lahev, vatu a rozprašovač. Ostatní již zařídí příroda. 

Bio citrón nejprve rozkrojíme na poloviny a vyjmeme z něj všechna semínka. Bio citron nejprve rozkrojíme na poloviny a vyjmeme z něj všechna semínka. Zdroj: Thomas Park / Unsplash

Jak postupovat?

Bio citrón nejprve rozkrojíme na poloviny a vyjmeme z něj všechna semínka. Ač se to zdá zřejmě zvláštní, nejlepší je semínka ocucat v puse, abychom je zbavili charakteristické kyselé chuti. Poté semínka položíme na kousek vaty nebo vatového tamponu a uděláme jim jakési lůžko, takže je přikryjeme druhým tamponem anebo kouskem vaty. Poté navlhčíme a necháme stát ve vodě po dobu 24 hodin. Naším cílem je, aby semínka dokonale nasákla vodou, čímž budou připravena na klíčení.

Mezitím si připravíme květináč, který naplníme do poloviny substrátem a pokropíme dostatečným množstvím vody. Důležité jsou v květináči dostatečné drenážní otvory. 

Do půdy v květináči poté vyhloubíme asi 3 centimetry hlubokou dírku a semínko citronu do ni vložíme, už bez vaty, a zahrneme zeminou. Pak ještě pro jistotu shora postříkáme vodou ve spreji, aby byla půda dostatečně vlhká.

Musíme se mít ale na pozoru, abychom půdu nepřelili, protože v blátě by nám semínko uhnilo a nevyklíčilo by.

Skleník z PET lahví krok za krokem: Hotový za chvilku a jeho vlastnosti předčí i ty kupované Skleník z PET lahví krok za krokem: Hotový za chvilku a jeho vlastnosti předčí i ty kupované Zdroj: Profimedia.cz

Miniskleník z PET lahve

Miniskleník z PET lahve vytvoříte tak, že PETku seříznete v půli a použijete vrchní část lahve s víčkem. Do výroby skutečného skleníku se pouštět nemusíme, protože velikostí je PETka dostačující. Zasazené semínko v květináči jen přiklopíme plastovou lahví tak, aby byla samotná půda v květináči chráněna před vysycháním. 

Každý skleník ale musí mít několik otvorů, aby se rostlinka příliš nezapařila. Citroník musí mít zajištěnou cirkulaci vzduchu. Právě zásobování rostliny kyslíkem hrdlem PET lahve zabrání vzniku plísní.

První lístky – tedy výhonky či klíčky - by se už měly objevit za tři týdny. První lístky – tedy výhonky či klíčky - by se měly objevit za tři týdny. Zdroj: iobann / Shutterstock.com

Takto připravený domácí miniskleník je nejlepší umístit na suché a světlé místo. Nedoporučují se však přímé sluneční paprsky. Malému citroníku musíme zajistit dostatek vláhy, ale stejně tak musíme dbát na to, aby se semínko a malá rostlinka nezapařily, protože by hrozila hniloba.

A za jak dlouho se můžete na nový život těšit? První lístky – tedy výhonky či klíčky - by se měly objevit za tři týdny. A pak už není skleník potřeba, takže PET lahev odstraníme a o rostlinku se budeme starat jako o ostatní pokojové květiny.

Když je ale po pár týdnech rostlinka už dost velká, zaslouží si přesadit do větší pěstební nádoby. Přes léto můžeme citroník letnit na zahradě.

 

Zdroje: www.youtube.comcontainergardening.wordpress.comkreativnija.cz

Akční letáky