Pěstujete okurky a těšíte se na bohatou sklizeň? Podpořte je během růstu hnojivem, které vám zaručí koše plné šťavnatých plodů. Ideálním řešením je výživa z kvasnic, které jsou pro ně dokonalým životabudičem. Jak si toto účinné hnojivo správně připravit a aplikovat?
Chcete znát nejlepší způsob vyvazovaní okurek? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Moje videa:
Domácí kvasnicové hnojivo
Kvasnice nemusíte používat jen k přípravě pokrmů, hodí se vám i na zahrádku! Jsou totiž plné bílkovin a aminokyselin, obsahují významné minerální látky jako je třeba organické železo, a další důležité stopové prvky.
Zároveň kvasinky výborně aktivují některé zástupce půdní mikroflóry, což napomáhá rychlé mineralizaci organické hmoty. Pro okurky je to velice prospěšné, protože nabírají veškeré dostupné živiny v přístupné formě. Jedná se především o dusík a fosfor. Kvasnicové hnojivo je také značně prospěšné pro celý kořenový systém.
Postup přípravy
Naplňte nádobu 1 l čisté odstáté vody, přidejte 1 lžíci cukru, 1 lžíci sušeného droždí a důkladně směs promíchejte. Kvasinky při smíchání s cukrem produkují plynný oxid uhličitý, což je velmi prospěšné pro nový růst rostlin.
Tento roztok nechte cca 2 až 4 dny kvasit na teplém a tmavém místě. Před použitím hnojivo zřeďte 10 díly vody.
Jak hnojivo aplikovat
Kvasnicové hnojivo používejte na okurky ve formě zálivky, a to vždy večer. Vyhnete se tak případnému spálení listů na slunci. Aplikujte ho přímo ke kořenům vždy jednou za 10 až 14 dní.
Mléčné hnojivo s kvasnicemi
Podobnou službu vám udělá i hnojivo s mléčným základem. Okurky ho ocení právě v době, kdy nasazují na plody. V tomto případě rozpusťte 100 g droždí v 1 l teplého mléka a nechte směs několik hodin odstát.
Následně přidejte 9 l vody a perfektní výživnou zálivku máte hotovou. Pokud snad doma zrovna nemáte mléko, můžete použít jakýkoliv jiný mléčný výrobek nebo obyčejnou syrovátku. Ve výsledku dosáhnete stejného efektu. Použití je stejné jako v předchozím případě.
Drcené vaječné skořápky
K bohaté úrodě okurek můžete využít i drcené vaječné skořápky. Jedná se o výborný zdroj vápníku, který účinně předchází nejen nežádoucímu vadnutí květů, ale zároveň podpoří i kvalitu uzrálých plodů. Suché skořápky rozdrťte nebo je rozemelte na prášek a rovnoměrně jej rozprostřete kolem rostlin okurek.
Kávová sedlina
Okurkám prospěje i kávová sedlina, je totiž bohatá na dusík a další minerály. Stačí ji pouze pravidelně rozházet v blízkosti okurek. Bonusem je i ochrana před nežádoucími škůdci jako jsou slimáci a plži, které aroma kávy odpuzuje.
Zdroje: www.balconygardenweb.com, www.living.iprima.cz, www.chalupari-zahradkari.cz