Uvědomme si, že nejen v průběhu dne, ale také v jednotlivých měsících roku se mírně mění světelné podmínky. Muškáty potřebují dostatek světla, respektive přímých slunečních paprsků.

Máte-li rostliny v truhlíku nebo v květináči, bude nejjednodušší pomocí jejich přenesení na místo, které je v průběhu dne stále ještě dostatečně dlouho osluněné. Muškáty vám poděkují za šest až osm hodin přímého slunce. Ideální je jižní strana domu, kde se jim bude dařit nejlépe a pokvetou jako o závod. 

V péči o muškáty vám na youtube poradí také myGeranium:

Zdroj: Youtube

Opatrně s vodou

Opadané květy, které za sebe nenašly dostatečnou náhradu, může mít na svědomí také špatná zálivka. Záměrně uvádíme špatná, a nikoliv nedostatečná nebo nadbytečná.

Ani jedna z těchto dvou variant totiž není vhodná, správná je jen ta, která zajistí rostlinám dostatek vláhy, ale na druhou stranu nevystaví jejich k plísni náchylné kořeny zbytečnému riziku poškození.

Kdy zalévat?

Muškáty zalévejte jen ve chvíli, kdy je substrát na dotek suchý, nikoliv ale přesušený. Nádoba musí být dobře založená tak, aby mohla přebytečná voda snadno odtékat, to znamená, že při sázení muškátů bychom neměli zapomenout na drenáž. 

Odstraňte odkvetlé části

Zdá se vám, že je na rostlině více odkvetlých než svěže kvetoucích kvítků? To je samozřejmě chyba, ale nikoliv přírody. Za tento problém můžeme sami, protože jsme muškátům nevěnovali dostatek pozornosti a času na odstranění odkvetlých částí. Udělejte to okamžitě a uvidíte, že v se následujících dnech objeví další nové kvítky, o nichž nyní nemáte ani ponětí. 

"Nakrmte" muškáty

Stejně jako každá jiná rostlina potřebují i muškáty dostatečnou výživu, aby mohly krásně kvést. V tuto dobu se zaměřte zvláště na dotaci fosforu, který (jak víme) pomáhá s tvorbou květů. V průběhu léta bychom měli přihnojovat jednou za dva týdny stabilními dávkami.

K fosforu přidejte také draslík, ale s dusíkem je dobré šetřit. Ten by rostliny využily na produkci velkého množství listové plochy, což sice může být také hezké, ale muškát je rostlina ozdobná hlavně svými květy a o ty nám jde v první řadě. 

Přesadit - klidně hned!

Vyzkoušeli jste už všechno a nic nezabralo? Pak patrně přišla řada na razantní řešení, kterým je přesazení rostliny do nového substrátu. Nezapomeňte při tom na již zmiňovanou drenáž na dně květináče. I když není ideální přesazovat jakoukoliv rostlinu právě v době kvetení, může i takový zákrok muškát ještě probudit k novému životu. 

Možná to bude vyžadovat trochu trpělivosti, testování a také zkušeností, ale věřte tomu, že muškáty jsou rostliny velmi odolné a po čase péče se kýžené výsledky dostaví. A když náhodou ne již letos, tak v příštím roce určitě ano.

Související články

Zdroje: www.homesandgardens.com, www.gardeningknowhow.com, dailywrap.uk