Jak vyzrát na petúnie?

Petúnie jsou oblíbené letničky, které mohou přinést do vaší zahrady, ale hlavně také na balkon a do závěsných nádob, pestré barvy a bohatě kvetoucí kaskády květů. Mnozí však čelí problémům, kdy petúnie netvoří květů dost.

Zdravá zelená a bujná rostlina sice potěší, ale letničky pěstujeme hlavně pro květ. Jak to zajisti, aby vaše petúnie kvetly bohatě a dlouho?

Jak se starat o petúnie se můžete přiučit i v tomto příspěvku z YouTube kanálu ROK ZAHRADNÍKA, kde najdete také toto video z Receptáře prima nápadů.

Zdroj: Youtube

Petúnie bez sluníčka nepokvetou

Petúnie opravdu milují slunce a nemusíte se bát umístit je i na jižně situované parapety nebo balkony. Umístěte je tam, kde budou mít alespoň šest, ideálně však osm hodin slunečního svitu denně.

Nedostatek světla je jedním z nejčastějších důvodů, proč petúnie nekvetou. Pokud máte petúnie v nádobách, můžete je snadno přemístit na vhodnější místo, kde budou mít maximální oslunění.

Kvetení rostlin podpoříte i pravidelným odstraňování vadnoucích květů. To je zásadní pro podporu dalšího nakvétání rostlin i pěkný kompaktní tvar.

U petúnií je vhodné také provádět občasný řez, který pomůže udržet rostlinu v dobrém zdraví a zároveň zajistí hezký upravený tvar rostliny. Nicméně také řez podporuje násadu na květ. Zkraťte dlouhé výhony a odstraňte slabé nebo poškozené části rostliny.

U petúnií vsaďte na výživu

Petúnie nebo hovorově také petúnky potřebují dobře odvodněnou půdu bohatou na živiny. Při výsadbě se proto používá kvalitní zahradní substrát a nezapomeňte během sezony na pravidelné hnojení. Ideální je tekuté hnojivo bohaté na fosfor, které podporuje květ.

Hnojte rostliny každé dva týdny, ale ani s hnojivy to nepřehánějte. Stačí dodržovat dávkování a interval uvedený na obalu.

Hledáte-li ideální podporu kvetení, v obchodech najdete průmyslová minerální hnojiva určená právě pro petúnie a subtilnější surfinie. Chcete-li si připravit raději domácí hnojivo, sáhněte třeba po droždí.

Balíček droždí smíchejte se lžičkou cukru a zalijte alespoň hrnkem vlažné vody. Nechejte přes noc zaležet a nastartovat kvašení. Druhý den dolijte pěti až deseti litry vody a použijte k zalévání.

Petúnie mají rády pravidelnou zálivku, ale nesnášejí přemokření. Nutné jsou proto fungující odtokové dírky v nádobách. Zalévejte rostliny, když je povrch půdy suchý na dotek a pořádně květináč prolijte, aby se dostala vláha i do nejspodnějších částí substrátu. V horkých dnech mohou potřebovat zálivku i dvakrát denně.

U těchto letniček je velmi důležité nekropit rostlinu na květ a list, ale výhradě zalévat je jen ke kořenům. Také petúnie trpí na padlí. Navíc zálivka na list způsobí degradaci zeleně, která se vyznačuje až lepivostí a postupným úhynem.

Související články

Zdroje: epicgardening.com, svetkreativity.cz