Po zimě potřebuje každá rostlina na zahradě důkladnou kontrolu a zásah v případě, že se v posledních měsících setkala s jakýmkoliv problémem. Stejně tak je nezbytné opravdu pečlivě prohlédnout růže, jimž odstřihneme suché nebo poškozené starší výhony, ale postaráme se také o již suché listy, které na rostlině zůstaly. Nebude jich mnoho, ale i ty zbylé musí pryč. 

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

S péčí o růže vám na youtube poradí třeba Domácí zahradník:

Zdroj: Youtube

Bez řezu to nepůjde

Jakmile jsme odstranili pozůstatky chladných měsíců, měl by přijít na řadu opatrný, ale také smysluplný řez. I když se nám možná nechce rozrůstající se keř stále krotit, bez regulace to zkrátka nejde a připravili bychom se o možnou záplavu nádherných květů.

Bude tedy stačit, když na každém výhonu zůstane pět životaschopných oček, přičemž střed keře má zůstat vzdušný. Po řezu růže několikrát zkontrolujte a v případě problémů raději ještě jednou zasáhněte. 

Krásná růže na krásném místě

Růže budou připraveny k novému životu, ale nesmíme o ně přestat pečovat. Nyní je nezbytné zaměřit se také na pozemek, kde jsou vysazeny. Zaplevelené a neudržované prostředí je jen vynikajícím místem pro množení všech škůdců, jež mohou následně růže poškozovat.

Vytrhání nežádoucího plevele a nakypření půdy by tedy mělo být samozřejmostí nejen na jaře, ale i později v průběhu celého roku. Kromě toho si pamatujme, že kořenový systém růží je nejen poměrně rozsáhlý, ale také hluboký, a tak se bez přísunu dostatku vláhy neobejdou.

Při delším období bez deště se tedy o ně musíme po této stránce postarat sami. 

Hnojit, ale jak?

Duben je měsícem, kdy je nutné začít s prvním přihnojováním růží, aby se pustily do růstu s co největší intenzitou, ale také silou, kterou jim dodají právě nezbytné prvky v hnojivu. V této fázi bude nejlepší pořídit hnojivo ve specializovaném obchodě.

Nyní na jaře je důležitým prvkem dusík, který podporuje růst výhonů a listů, tedy základu pro budoucí nádherné květy. Kromě průmyslově vyráběných přípravků můžeme s úspěchem použít také kompost nebo uleželou chlévskou mrvu. 

Průběžná kontrola bude nezbytná

Máme ostříháno a pohnojeno, nyní ještě pro jistotu zkontrolujeme, zda se již na rostlinách nepasou první škůdci, kteří by mohli naše úsilí jednoduše překazit. V případě pozitivního zjištění, tedy nálezu škůdců nebo náznaku chorob, není na co čekat a okamžitě zahájíme protiútok odpovídajícím postřikem.

Co by se mohlo stát? Na růže již v rašících pupenech může číhat černá skvrnitost, padlí i rez, jejichž případné pozdější masivní rozšíření na rostlinách opravdu nechceme sledovat s rukama v klíně. 

Máte hotovo? Nyní už bude třeba jen průběžně sledovat stav růží a zasáhnout v případě jakéhokoliv problému. Odměnou za péči vám budou nádherné květy na obalených keřích. 

Související články

Zdroje: www.thespruce.com, www.gardensmart.tv