Zdroje: www.atlaso.cz, izahradkar.cz

Trávník v zimě

Víte, že trávníku můžete v lednu značně pomoci, aby se mu dařilo a byl na jaře opět krásný? Mezi zásady zimní péče patří tato doporučení.

Zalévejte trávník pouze v případě, že je velmi sucho. V době, kdy je dost sněhu a deště, by trávník měl být dostatečně zvlhčený. Dejte si pozor nejen na mrazivé teploty, ale také na to, aby vám po takovém zalévaní nezůstala voda v hadici či přívodu vody na zahradě, mráz by je mohl roztrhat.

Při procházce po trávníku se vyhněte vyšlapaným cestičkám, když je to nutné, choďte po málo frekventovaných částech trávníku. Mokrý trávník je náchylný k poškození a vyšlapání může vést k potrhání drnu. Trávník během zimy bez sněhu nezvládá zátěž jako jindy během roku. Především ve dnech, kdy je travnatá plocha bahnitá, se chůzi přes ni úplně vyhněte.

Pokud máte trávník pokrytý sněhem, nechte ho přirozeně roztát. Zbavování se sněhu s použitím pluhu, ale i sekačky na trávu nebo lopaty může trávník poškodit. Navíc dokud se neprošlapete až na trávu, sněhová pokrývka bude porost chránit jak před holomrazy, tak před vyšlapáním cestiček a poničením celistvosti zeleného koberce.

Můžete začít přemýšlet o přípravě trávníku na novou sezonu. To zahrnuje přípravu půdy, výběr vhodného hnojiva a případné opravy poškozeného trávníku, vybudování cestiček nebo zapuštění dlažby vhodné k zatravnění na příjezdových cestách či jinak extrémě namáhaných částech zahrady.

Péče o trávník během roku

Víte, jak se starat o trávník během roku? Podívejte se na toto informativní video, kde vám odborník prozradí všechny způsoby a nástroje péče o trávník během celého roku:

Zdroj: Youtube

Co můžete udělat pro trávník v lednu?

Nač v lednu nezapomenout a jak se postarat o trávník stejně dobře jako naše babičky? Trávníku můžete přispět kompostem, ale také vápněním.

Vápnění se doporučuje jen pokud je pH půdy 5,5 nebo nižší. Za ideální hodnoty pH pro pěstování trávníku se považují ty mezi 6 až 7. Vhodným časem pro vápnění je brzké jaro nebo období během zimy, kdy není plocha zasněžená.

Vápnění se provádí dolomitickým nebo českým vápencem. Postupujte vždy podle návodu na obalu výrobku, případně můžete přihlédnout k pH vaší půdy, pokud jej znáte.

Ve všech případech se však hodí přidání kompostu. To je možné provádět také už na podzim, ale i během zimy bez sněhu. Na každý jeden metr čtvereční můžete rozhodit zhruba dva litry jemného kompostu. Ideální je přesít kompost přes jemné síto a pak rozhodit nebo ještě jednou přesít přímo na trávník.

Největší chyby v péči o trávník v zimních měsících

Péče o trávník v zimních měsících může být klíčová pro zachování jeho krásy a zdraví, ale zároveň může být plná potenciálních chyb. Jednou z největších chyb je chůze nebo jízda po zamrzlém trávníku, což způsobuje jeho poškození a vytvoření nerovností. Další častou chybou je zapomínání na odstraňování sněhu, který dlouhodobě přikrývá trávník a brání mu v přístupu kyslíku. To může způsobit, že trávník bude slabý a na jaře se objeví nežádoucí holé skvrny. Důležité je také neprovádět kosení trávníku v zimních měsících, protože trávník v této době neroste aktivně a kosení by mohlo poškodit jeho kořeny.

Související články