Pro chov žížal při pokojové teplotě se více než naše původní žížaly osvědčily hybridní žížaly kalifornské (Eisenia andrei), které jsou výkonnější jak v konzumaci zbytků a jejich trávení, tak v rozmnožování. A stálé pokojové podmínky jim svědčí, stejně jako vybraná strava z kuchyňských zbytků. Ve speciálním kompostéru můžete chovat i žížaly hnojní, o něco méně výkonné, ovšem otužilejší. Žížaly kalifornské vyžadují opravdu stálou pokojovou teplotu. Na oplátku za trochu péče vám však zbytky z kuchyně rychle promění na jemný kyprý substrát nabitý živinami. A takzvaný žížalí čaj, který stéká do podmisky pod žížalím kompostérem, je rovněž skvělé hnojivo. Stačí jej naředit vodou v poměru 1:1.

Zdroj: Youtube

Příbytek pro žížaly můžete zakoupit, k dostání jsou i typy, které poslouží jako pohledné vybavení interiéru. Šikovní kutilové si ho snadno vyrobí i sami.

  • Poslouží nepropustná bednička se základnou alespoň půl metru dlouhou, s perforovaným dnem pro odvod přebytečné vody, která odtéká do podmisky.
  • Svrchu příbytek přikryjte neprůsvitným víkem, které obyvatelkám zajistí tmu a příjemné vlhké klima. Neprůsvitné musí být i stěny, ponechejte v nich jen větrací otvory 4 mm velké.
  • Pokud žížalám poskytnete vícepatrové bydlení, budete hotový kompost vybírat snáze. Žížaly se samy nastěhují do dalšího patra, pokud do spodního přestanete dávat potravu. Kompost, který zde zanechaly, pak díky následné práci bakterií dozraje do tří měsíců. Pokud máte kompostér jednopatrový, můžete potravu předkládat k jedné straně kompostéru a na druhé vybrat substrát.

Příbytek pro žížaly je třeba vybavit i peřinami – tedy substrátem, ve kterém si budou obyvatelky spokojeně lebedit. Na něj pak pokládejte potravu. Můžete použít již hotový vermikompost, nebo jemný, dobře vyzrálý běžný kompost, kokosová vlákna či zahradní listovku (zkompostované listí). Substrát by měl být neustále mírně vlhký, ne však příliš mokrý. Z hrsti byste měli vymáčknout jen pár kapek vody.

Krmte je pestře a přiměřeně

Žížaly vyžadují stálý přísun potravy – trochu nezpracovaných zbytků by měly mít neustále k dispozici. Pokud jich bude příliš, budou se kazit, sledujte proto výkonnost žížal, která se zvyšuje s jejich namnožením. V dobrých podmínkách mohou své počty za dva týdny až zdvojnásobit.

Zkrmit můžete všechny rostlinné zbytky z kuchyně i zahrady kromě dřeva a suchého listí. Trávu, zvláště vlhkou, která se snadno zapaří, nechte nejprve vychladnout. Krmivo podávejte nasekané na menší kousky, vaječné skořápky podrcené. Přilepšit jim můžete i speciálním minerálním přípravkem.

Související články

Zdroj: časopis Receptář