Sasanka hajní (Anemone nemorosa).
Zdroj: shutterstock.com

Kvíz: Poznáte rostliny, které kvetou v březnu? Udělejte si krátký test

Jaro už se hlásí a příroda nám to připomíná každý den. Víte, co všechno kolem nás kvete právě v březnu?

První jarní kvítky miluje snad každý. Po dlouhé zimě se probouzí nejen příroda, ale začíná i vegetačního období, které je svátkem nejen pro zahrádkáře a pěstitele, ale vlastně pro všechny. 

Kvetou louky i lesy

Udělejte si rodinnou procházku a naučte znát své děti jarní rostliny. Když se vydáte do parků a lužních lesů, určitě narazíte na spousty květin, které znáte, ale možná se setkáte i s „novinkami“, které můžete poznávat na základě dnešních mobilních aplikací. Užijete si zábavu!

Kvíz

1.

Květina velmi brzy žlutě rozkvétá a většinou roste na okrajích cest, na loukách a v blízkosti lesů. Narazit na ni můžete však i na moderních sídlištích či rumištích. Nejprve vyžene lodyhy s šupinovitými listy a vykvete, a teprve později rostou i listy. Je to drobná, vytrvalá bylina a jak již název napovídá, má léčivé účinky. Květy prospívají zejména dýchacím cestám, listy jsou výborné na zanícené žíly, bolesti kloubů a mnohé kožní nemoci.

Podběl je drobná, vytrvalá bylina a jak již název napovídá, má léčivé účinky. Drobná, vytrvalá bylina se zajímavými léčivými účinky. Zdroj: shutterstock.com

2. 

Tato vytrvalá rostlina má silný oddenek, ze kterého už počátkem března vyhání tlusté, duté, masově červené, šedoplstnaté, šupinaté lodyhy, ukončené květy v hroznovitých úborech. Roste převážně na březích řek, potůčků a na okrajích lesů. Má velké lopuchové listy, které se často používají jako obklady na ošetřování ran. Fialové květy se na rostlinách objevují už od března a kvetou až do května.

Devětsil má velké lopuchové listy, které se často používají jako obklady na ošetřování ran. Rostlina má velké lopuchovité listy, které se často používají jako obklady na ošetřování ran. Zdroj: shutterstock.com

3. 

Převážně roste na loukách a v prosvětlených lesích. Vyhovují jí spíše vlhké půdy, které jsou kypré a dobře provzdušněné. Typická je svým bezlistým 15 až 30 cm vysokým stvolem, přízemní růžicí listů se zvrásněnou jednoduchou čepelí podlouhlého tvaru a okoličnatým květem. Květ se skládá z pěticípého zeleného kalichu a sírově žluté koruny. Žebra na listech má jemně srstnatá a oproti svým druhovým kolegyním není chráněná. Kvete také od března do května.

Prvosenka jarní má zcela hladké žebrování z rubu listů, kdežto prvosenka vyšší má žebra na listech jemně srstnatá. Květina má typické hladké žebrování z rubu listů. Zdroj: shutterstock.com

4. 

Drobná květina patří do čeledi pryskyřníkovitých a je vysoká jen asi 5 až 15 cm. Jde o vytrvalou bylinu s kořenovými hlízami. Její stonek je poléhavý nebo vystoupavý. Listy jsou mírně dužnaté, lysé, okrouhle srdčité, řapíkaté, tmavozelené a lesklé. Květy jsou výrazně žluté o průměru 2 až 3 cm se zelenými kališními lístky. Kvete od března do dubna.

Orsej jarní (Ficaria verna). Jde o vytrvalou bylinu s kořenovými hlízami. Její stonek je poléhavý nebo vystoupavý. Zdroj: shutterstock.com

Jaro otvírá květy i stromům a keřům

Dřeviny, které vykvétají brzy na jaře, bývají doslova obsypané včelami, jež se tou dobou probouzejí a vyhledávají první potravu.

5. 

Jedná se o nenáročný, opadavý, poměrně rychle rostoucí užitkovo-okrasný keř nebo strom. Ve volné přírodě roste převážně na křovinatých stráních, ve světlých lesích a na březích potoků. Jsou to nádherné okrasné keře nebo stromky, které dosahují výšky 3 až 6 metrů. Brzy na jaře, ještě před vyrašením sytě zelených, vejčitých listů, se na rostlině vytvoří žluté samčí květy, zvané jehnědy. Plodem jsou známé a oblíbené oříšky.

Na lísce obecné se brzy na jaře vytvoří žluté samčí květy, zvané jehnědy. Počátkem jara vytvoří žluté samčí květy, zvané jehnědy. Zdroj: shutterstock.com

6. 

Malý až středně vysoký strom, jehož výška se většinou pohybuje od 6 do 12 metrů, má zprohýbaný kmen a hustou košatou korunu s nepravidelným větvením. Velice snadno se zmlazuje, protože rychle obráží. Z tohoto důvodu je často seřezávána a většina jejích jedinců je pouze keřovitého vzrůstu. Často se dožívá 40 až 50 let. 

Vrba jíva (Salix caprea) je malý až středně vysoký strom, jehož výška se většinou pohybuje od 6 do 12 metrů. Malý až středně vysoký strom, jehož výška se většinou pohybuje od 6 do 12 metrů. Zdroj: shutterstock.com

Řešení:

1. Podběl lékařský (Tussilago farfara)

2. Devětsil lékařský (Petasites hybridus) 

3. Prvosenka vyšší (Primula elatior) 

4. Orsej jarní (Ficaria verna)

5. Líska obecná (Corylus avellana) 

6. Vrba (Salix)

A víte, jaká květina je na titulním obrázku? Správná odpověď je sasanka hajní (Anemone nemorosa).

Zdroje:

www.living.iprima.cz, www.magazinzahrada.cz, www.cs.kagouletheband.com

Akční letáky