Janeba drsná (Heliopsis helianthoides var. Scabra) je až 2 m vysoká a tvoří bujné trsy. Množství zlatožlutých úborů září nad listy, které mohou mít u některých odrůd vínový nádech. Ocení výživnou půdu a dostatek vláhy i světla.

Rozchodník nádherný (Sedum spectabile) je díky dužnatým listům velmi odolný vůči suchu, je sluncemilný a prospívá v propustné půdě. Je kolem 50 cm vysoký, kvete podle odrůdy v různých odstínech růžové a purpurové.

Hvězdnice novoanglická (Aster, syn. Symphyotrichum novae-angliae) nabízí desítky odrůd.  Mohutné trsy metr až dva vysokých lodyh nesou záplavu květenství ve fialové, modré, purpurové, růžové i bílé barvě se žlutým středem. Půdu vyžaduje propustnou, avšak vlhčí – nikdy by neměla zcela vyschnout. Svědčí jí slunce, snese i lehčí polostín.

Hvězdnice novobelgická (A. novi-belgii) můžete pěstovat v řadě odrůd od výšky 80 do 200 cm. Květní úbory jsou až 5 cm velké, bílé, fialové, purpurové, růžové. Některé budí dojem plnokvětosti. Půdu vyžaduje propustnou, ale stále mírně vlhkou. V polostínu prospívat může, nejlépe jí však bude na slunci.

Hvězdnice srdcolistá (A. cordifolius) je nenáročná trvalka, mohutná a bohatě větvená, vysoká od metru do dvou podle kultivaru. Má ráda půdu propustnou a vlhčí, bez újmy snese i občasné vyschnutí. Stanoviště může být jak slunné, tak lehce zastíněné.

Hvězdnice vřesovcová (A. ericoides) je vysoká 50 až 100 cm, s bohatě větvenými lodyhami, nesoucími množství drobných květních úborů – bílých, fialkových i růžových, podle odrůdy. Daří se jí na slunci nebo v lehkém polostínu, půdu vyžaduje propustnou. Nevadí jí občasné vyschnutí.

Hvězdnice pokřivená (A.lateriflorus) nabízí odrůdy vysoké od 50 do 150 cm. Úbory s výrazným středem jsou drobné a lehké, takže ani vyšší kultivary obvykle nevyžadují oporu. Nároky má podobné jako hvězdnice srdcolistá a vřesovcová.

Hvězdnice křovitá (A. ageratoides) je 20 až 70 cm vysoká trvalka výtečně snášející suchou a chudou půdu na slunci i v lehkém polostínu. Květní úbory mohou být světle fialové, bílé i purpurové. Nižší, do šíře se rozrůstající odrůdy poslouží jako půdopokryvné.

Hvězdnice rozkladitá (A. divaricatus) je naprosto nenáročná, kolem metru vysoká trvalka. Statečně snáší suchou půdu, a to jak na slunci, tak ve stínu.

Smíšené výsadby, jejichž součástí jsou právě hvězdnice, mohou zahradu zdobit od jara až do zimy. Prohlédnout si je můžete například v Dendrologické zahradě v Průhonicích (dendrologickazahrada.cz).

Související články

Zdroj: časopis Receptář, dendrologickazahrada.cz