Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí k životu a zahrada se pomalu začíná naplňovat barvami a vůněmi nové vegetace. I když ještě může být na zahradě cítit chlad z minulé zimy, první známky jara už začínají být patrné.

Pro zahrádkáře to znamená čas vyjít ven a začít se starat o zeleninu, která přežila zimní období a nyní nám může nabídnout čerstvé plody. Pokud totiž chceme sklízet zeleninu již v březnu nebo začátkem dubna, musíme ji většinou zasít nebo zasadit již v zimě.

Na video od Zahrady pro radost, co vysévat v lednu, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Špenát je plný vitamínů

Špenát, který byl vysazen koncem září, nám může nabídnout své zelené listy plné cenných látek a vitaminů ještě v březnu. Je tedy ideální volbou pro časnou jarní sklizeň, protože jeho listy jsou již plně vyvinuté a připravené k použití v kuchyni.

Pravidelná sklizeň špenátu podporuje nový růst a udržuje rostlinu zdravou. Nezapomeňte, že na jednom stanovišti byste měli nechat špenát maximálně tři roky, aby se předešlo vyčerpání půdy. Sbírejte listy postupně až do pozdního jara, kdy se rostlina začne připravovat na kvetení.

Petržel přezimuje bez zvláštní péče

Petržel je dvouletá kořenová zelenina, která může na záhonu přezimovat bez zvláštní péče. Brzy zjara začíná vytvářet nové listy, které můžeme využít v kuchyni.

Při sklizni petržele je důležité vyndat kořen zeminy opatrně, aby nedošlo k poškození. Petržel se sklízí postupně, a to tak, že odtrháváme vnější listy, což podporuje růst nových. Pokud ponecháme petržel na záhonu, může začít v příštím roce kvést a vytvoří semena.

Zimní salát dodá potřebné živiny

Zimní salát, který byl na volné záhony vysazován až do poloviny října, nám může nyní dodat potřebné vitaminy a minerální látky po zimě. I když se jeho růst v zimě zastavil, nyní se začínají opět pomalu vytvářet hlávky. Ty nám dodají potřebné živiny a obohatí naši jarní kuchyni. Podporujte růst zimního salátu pravidelnou zálivkou.

Pažitka je nenáročná bylinka

Pažitka je nenáročná bylina, která může růst na každé zahradě. Koncem srpna až začátkem září je vhodné pažitku dělit a rozsazovat, aby vám na jaře vyhnala novou nať, kterou v kuchyni určitě využijete. Sklízejte pažitku pravidelně, ale neodstraňujte více než třetinu rostliny najednou. To zajistí, že pažitka bude pokračovat v růstu a poskytovat vám čerstvé aromatické listy po celou sezónu.

Pór odolá nízkým teplotám

Pór je zelenina odolná vůči nízkým teplotám, která může přežít zimní období a nabídnout nám své plody již v březnu. Vysévá se v květnu a sazenice se vysazují na záhony v červenci. Před příchodem zimy rostlinky zahrňte, aby se chránily před mrazem. Pór dobře přezimuje a na jaře můžete sklízet první mladé cibulky. Udržujte pór v dobré kondici pravidelnou zálivkou a odstraněním plevele.

Cibule poskytuje mnoho vitamínů

Cibule se seje nebo sází v srpnu až září a do zimy vyklíčí. Pokud úspěšně přezimuje, na jaře pokračuje v růstu a můžeme ji sklízet již koncem března.

Sbírejte cibule postupně, a to tak, že odstraňujte pouze ty, které jsou již dostatečně vyvinuté. Cibule můžeme využít v mnoha různých pokrmech a přílohách, ale poskytuje nám i cenné vitaminy a minerální látky.

Díky předchozí péči a přípravě záhonů v zimě můžeme nyní sklízet první úrodu a obohatit naši jarní kuchyni o čerstvé vitamíny a minerální látky. Sledujme vývoj rostlin a pečujme o ně, aby nám co nejdéle poskytovaly bohatou úrodu.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.iprima.cz