Únor je ideální měsíc, kdy se starat o ovocné stromy a další dřeviny. Řezem jim tak vytvarujete korunu, která co nevidět začne obrůstat. Při řezu je velmi důležité, abyste postupovali opatrně. Případné odlupování kůry by totiž mohlo strom poškodit. Řezejte proto v místě větevního kroužku, kde se rány nejrychleji zacelují. K zatření ran použijte stromový balzám nebo štěpařský vosk.

Začněte bobulovinami

Podívejte se na video, jak se provádí opravný a prosvětlovací řez peckovin:

Zdroj: Youtube

Proč byste měli začít právě bobulovinami? Oproti ovocným stromům začínají bobuloviny rašit o něco dříve, a proto je zásadní, aby řez byl proveden ještě před prouděním mízy do větviček. Pusťte se tedy do angreštu, rybízu, maliníku, ostružiníku a dalších bobulovin, kterým odstraňte především suché, přestárlé a nadbytečné jednoleté výhony.

Ponechte hlavně dvouleté větve

Do řezu se pusťte tehdy, když bude venku nad -5 °C. Nemělo by pršet a v lepším případě ani mrznout. U rybízu a angreštu prořezejte veškeré starší dřevo, než je tříleté. Tyto bobuloviny plodí hlavně na dvouletých, a proto je zachovejte, pokud možno, všechny. Naopak u maliníku je dobré odstranit příliš husté mladé výhony a u ostružiníku zas zregulovat množství výhonů. U mladých rostlin ponechejte 2-3 výhony a u starších 4-5 výhonů.

Tvarování koruny jádrovin

Po bobulovinách se vrhněte na hrušně, jabloně a kdouloně. Odstraňte veškeré suché, nemocné a poškozené větve. Při řezu pak myslete na budoucí tvar koruny tak, aby byla vzdušná a prosvětlená. U peckovin nezapomeňte, že jejich řez se provádí po sklizni, proto je v žádném případě neřezejte nyní!

Složitější řez vinné révy

U prořezání vinné révy musíte být zvlášť pečliví. Je potřeba, abyste na výhonu nechali 1-2 očka a za nimi ještě kousek dřeva. Zbavte vinnou révu slabších výhonků, aby na ní zůstalo především silnější dřevo. Také odstraňte suché a poškozené výhony. Řez vinné révy je velmi důležitý, co se týče budoucí kvality hroznů.

Možnost prořezání okrasných dřevin

V únoru máme rovněž druhou šanci na prořezání okrasných dřevin, pokud jsme tak ještě neučinili. Prořezejte také okrasné dřeviny vysazené na podzim a stálezelené dřeviny, mezi které nejčastěji patří živý plot. Díky správnému a včasnému řezu pak vyženou na jaře pěkné letorosty.

Zdroje: idnes.cz, prima-receptar.cz, living.iprima.cz