Podzimní úprava ovocných stromů a keřů je stejně důležitá jako ta jarní. Odstranění přerostlých, uschlých nebo poškozených větví se rostlinám značně uleví a prospěje. Dřeviny se díky tomu lépe připraví na zimu, na jaře se rychleji rozrostou a během další sezóny budou nejen krásně vypadat, ale dočkáte se jistě i bohaté úrody.

Více o řezu ovocných stromů se dozvíte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Podzimní řez

Nejvhodnější doba pro řez stromů a keřů je pozdní podzim a následně pak jaro. Právě teď v září a následných měsících byste se měli pustit do odstraňování všech odumřelých, poškozených a zkřížených větví.

Které ovocné stromy a keře teď prořezat

Obecně platí, že na podzim se prořezávají především peckoviny, na jaře jádroviny. Právě teď tedy nastalo období, kdy je potřeba se postarat o třešně, višně, meruňky, broskvoně a slivoně. Brzy na jaře byste neměli zapomenout na jabloně a hrušně.

Proč v tomto období?

Vzhledem k tomu, že peckoviny natahují zpět do kořenů potřebnou mízu, je nutné je ošetřit ještě před zimou. Pokud byste je neořezali a řádně neošetřili, mohly by během zimy strádat a později i uhynout.

Zaměřte se hlavně na zahuštěná místa v koruně stromu, kam se nedostává světlo. Díky tomu budou mít dřeviny v jarním období dostatek síly na tvorbu nových pupenů. Stejně tak stromy zbavte suchých, odumřelých nebo nemocných větví, které je zbytečně oslabují.

Jak podzimní řez provést

Podzimní řez je v principu o něco šetrnější než jarní, a proto se provádí v menším rozsahu. Větve ovocných stromů se zkracují nebo odstraňují v místě větvení nebo nad pupenem a to pod úhlem 30 až 45 stupňů. Pokud pěstujete na zahradě zatím mladé stromky, je nutné u nich provést výchovný řez. Bude se jim pak tvořit správně koruna a poměr mezi kořenovou a nadzemní částí bude vyrovnaný.

Vzrostlé stromy potřebují zpravidla řez udržovací, kdy byste měli odstranit veškeré suché nebo nevyhovující větve. V tomto případě se nemusíte obávat ani většího zásahu provedeného s citem, stromy pak budou mnohem vitálnější. Řezy, které budou větší než 3 cm, byste měli pokaždé ošetřit speciálním přípravkem.

Vždy odpovídající náčiní

Čím ovocné stromy prořezávat? Na prořez využívejte pilky a na prostřih zahradnické nůžky, které jsou vždy předem sterilní. Mladé výhony snadno odstraníte jednoručními nůžkami, na silné větve je vždy lepší pilka. Velkou pomocí jsou teleskopické zahradní nůžky s jednostranným ostřím, kterými snadno zlikvidujete i suché a tvrdé dřevo. Díky oboustrannému ostří zvládnete odstranit mladé výhony a dostanete se i do míst těsně u kmene stromu.

Související články

Zdroje: www.zahradkarskaporadna.cz, www.mujdum.cz, www.ceskykutil.cz