Papriky jsou jednou z nejoblíbenějších zelenin, které se ve velkém pěstují na českých zahrádkách. Péče o ně není nijak náročná a jejich chutné plody chutnají báječně nejen čerstvé, ale hodí se také do mnoha pokrmů. Pokud chcete kvalitních paprik sbírat plné koše, určitě vedle nich nevysazujte rostliny, které jejich růstu a zdravému vývoji neprospívají. O které se konkrétně jedná?

Chcete znát 16 doprovodných rostlin, které paprikám prospívají? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Next Level Gardening:

Zdroj: Youtube

Papriky

Papriky jsou chutnou zeleninou, která je bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Naše tělo ocení i silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Papriky se s oblibou pěstují více než 6000 let a využívali je již staří Mayové a Aztékové ve Střední a Jižní Americe.

Postupem času se dostaly do celého světa a momentálně jich existuje obrovské množství druhů. Dokonce existují v široké škále barev, a to ve vícebarevných a žíhaných variantách.

Fenykl

Fenykl je rostlinou, která omezuje růst mnohých rostlin, a to i paprik. Tato zelenina totiž vylučuje chemickou látku zvanou anethol, která může zastavit růst okolních rostlin a stejně tak přitáhnout nežádoucí škůdce, nejčastěji mšice. Zároveň má fenykl poměrně silné aroma, které by zhoršilo výslednou chuť paprik.

Brukvovité rostliny

Pro papriky nejsou vhodnými doprovodnými sousedy ani brokolice, květák a zelí. Tato zelenina má totiž podobné požadavky na živiny z půdy stejně jako papriky, což může velice snadno vést ke konkurenci a snížení výnosu. Brukvovité rostliny navíc přitahují škůdce, které mohou poškodit i blízké papriky.

Kukuřice

Obrovským konkurentem je pro papriky i kukuřice. Protože je náročná nejen na živiny, ale i na vláhu, odebere paprikám všechno potřebné ke zdravému vývoji. A bohužel stejně jako v předchozím případě jsou papriky ohroženy i mnohými škůdci, které láká kukuřice.

Brambory

K paprikám nikdy také nevysazujte do bezprostřední blízkosti brambory. Vzhledem k tomu, že patří i do stejné čeledi rostlin, hrozí i riziko přenosu stejných nemocí a škůdců. Zvyšuje se tak riziko napadení.

Jahody

Velice špatnou doprovodnou rostlinou jsou pro papriky i jahody. Opět se jedná o zvýšené riziko poničení paprik škůdci, v tomto případě konkrétně slimáky. Jahodníky se značně rozrůstají a braly by paprikám dostatečný životní prostor k růstu, včetně potřebných živin.

Co naopak sázet vedle paprik

Pro zajištění lepšího růstu a plodnosti paprik je vhodné zvolit správné sousední rostliny, které přispějí k jejich zdraví a výnosnosti. Jedním z osvědčených společníků je bazalka, která nejen odpuzuje škůdce, ale také zlepšuje chuť paprik. Cibule a česnek jsou další skvělé volby, neboť svými aromatickými látkami pomáhají odrazovat mšice a jiné škůdce. Květy měsíčku lékařského a aksamitníku působí jako přirozený repelent proti škůdcům a zároveň přitahují opylovače, čímž zvyšují šance na bohatší úrodu. Rovněž mrkev a špenát jsou užitečné společníky, protože jejich kořenové systémy pomáhají provzdušňovat půdu a tím zlepšují růst paprik. Vhodným sousedstvím těchto rostlin lze vytvořit harmonický a produktivní zahradní ekosystém, který podpoří zdraví a plodnost paprik.

Související články

Zdroje: www.gardenia.net, www.bydlimenazahrade.net, www.ceskestavby.cz