Každý zahrádkář ví, že růže jsou klenotem zahrady. Jejich nádherné květy a jemná vůně dokážou snadno připoutat pozornost. Ačkoli existuje mnoho květin, které mohou být skvělými společníky pro růže, jsou i takové, kterým byste se měli vyhnout za každou cenu. Pokud se tedy snažíte o dokonale kvetoucí růžovou zahradu, tak na tyto sousedy rovnou zapomeňte!

Jak sázet a pěstovat růže, aby vám na zahradě kvetly po celé léto, vám poradí zahradnice Míša Brabcová z videa na YouTube, na kanálu weiki:

Zdroj: Youtube

Barevná konkurence růží

Rozhodujete se, jaké rostliny umístíte vedle svých růží? Rozhodně k nim nezasazujte žádné žluté květiny, které by mohly vytvořit nepříjemný vizuální kontrast. Žluté chryzantémy, hyacinty, karafiáty nebo cínie raději zasaďte na opačný konec vaší zahrady, kde budou vypadat skvostně, stejně tak i osamocené růže!

Rozdílné podmínky pro růst

Liliovka srstnatá, popelivka a fuchsie jsou výjimečné rostliny, které však nejsou ideálními společníky pro růže kvůli jejich specifickým potřebám. Růže preferují slunečné a dobře odvodněné prostředí, zatímco všechny tyto rostliny vyžadují stín a vlhkou půdu. Je tedy důležité vybírat společníky pro růže rovněž s ohledem na jejich specifické potřeby, abyste měli zdravou a krásnou celou zahradu.

Pozor na invazivní rostliny

Při volbě sousedních rostlin k růžím neberte v potaz ani žádné invazivní květiny. Mák, kapradí, dřín a další jim podobné dokážou růst velmi rychle, načež berou růžím jak prostor, tak i živiny a světlo. Zároveň může být obtížné udržet nad nimi kontrolu, jelikož brzy přerůstají do okolních míst.

Přitahování nežádoucích škůdců

Některé květiny mohou mít negativní vliv na zdraví růží, a to z důvodu lákání drobných škůdců. Rostliny jako je slunečnice, krásenka zpeřená, tabák křídlatý nebo lichořeřišnice bývají často napadeny škůdci, především mšicemi či třásněnkami, jejichž pozornost zaručeně přitáhnou i růže. Vyvarujte se proto těmto květinám, které mohou být hrozbou pro vaše růže.

Ideální společníci růží

Ideálními společníky pro růže jsou rostliny, které nejenže doplňují estetiku květů, ale pozitivně působí i na jejich celkové zdraví. Mezi ně se řadí zejména levandule, která svou vůní odstraňuje škůdce a přitahuje užitečné hmyzí druhy jako jsou včely a motýli, či rozmarýn, který svými antibakteriálními vlastnostmi chrání růže před chorobami.

Související články

Zdroje: homesandgardens.com, gardendesign.com, bloomingbackyard.com