Vosy jsou obávaným druhem bodavého hmyzu a jakmile zjistíte, že se usídlili poblíž vašeho obydlí rozhodně to není důvod k radosti. Ba naopak. Jak se těchto nezvaných pruhovaných hostů zbavit? Máme pro vás hned několik tipů, jak na to jít přírodní cestou.

Nebezpečí hmyzí říše

Jsou malí, ale dokážou napáchat velké zlo. I v hmyzí říši najdete takové záškodníky, kteří hravě dokážou připravit o život mnohem většího soupeře. Který hmyz je nejnebezpečnější na světě? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Vosy patří mezi ně. Útočí ve skupinách a jakmile je naštvete, přichystají nelítostnou odplatu. Navíc vosí bodnutí může u jedince vyvolat silnou alergickou reakci, pak jde skutečně o život. Pokud mají vosy dostatek potravy, pravděpodobně si vás všímat nebudou, jakmile ale bude o kus něčeho dobrého nouze, připravte se, že jejich pozornosti neujdete.

Pozor na jídlo

Mít vosy na zahradě není nic příjemného. Situací, kdy si vykoledujete vy nebo vaši blízcí žihadlo, se může udát nespočet. Proto je dobré se s vosami vypořádat, ovšem přírodní cestou.

Prvním krokem, jak vosy k sobě nelákat, je omezit přísun lehce dosažitelné potravy. Tudíž nenechávejte nikde na zahradě a v místě stolování zbytky jídla. Zkontrolujte i koše a popelnice. Pravidelně je čistěte, aby hmyz nelákaly nádoby na odpadky potřísněné tlejícími zbytky. Zkuste udržovat v kondici i venkovní nábytek a vyvarujte se nejrůznějších děr a skulinek, ve kterých by si vosy mohly udělat hnízdo.

Volte správnou květenu

Vysaďte kolem svého obydlí květiny a bylinky, které vosám příliš nevoní. Mezi největší pomocníky patří máta, tymián, bazalka a bobkový list. Jestli milujete bylinky, hned máte o důvod víc, proč si zřídit bylinkovou zahrádku. Mezi zaručené odpuzovače ještě patří eukalyptus, pelyněk a z okrasných rostlin pak pelargonie.

Použijte domácí postřik

Proti vosám si můžete vyrobit i účinný postřik z esenciálních olejů. Pruhovaným bojovnicím nevoní hřebíček, pelargonie a citronová tráva. Vezměte si k ruce rozpračovač, nakapejte do něj po deseti kapkách od každého oleje, přidejte trochu prostředku na mytí nádobí a dořeďte vodou. Řádně protřepejte a použijte na místa, kde sedáváte. Vosy se jim budou vyhýbat obloukem. Pokud máte podezření, že si někde vosy udělaly hnízdo, postříkejte i tyto oblasti.

Odpuzovač z jaru

Svěžest není vosí silnou stránkou. Dokonce ji nesnášejí. Kombinace pepermintového esenciálního oleje a několika lžic saponátu smíchaných s vodou je spolehlivě odpudí. Takto vyrobený postřik aplikujte na vosí hnízda, nebo na místa, která vám přijdou podezřelá a vos se elegantně zbavíte.

Vosy jsou i užitečné

I když se jedná o nevyzpytatelného souseda, na zahradě dokáží být velmi užitečné. Likvidují otravné mouchy a mšice. Pokud si vytvořily hnízdo dostatečně daleko od vašeho domova, můžete jejich přínosů využívat a zároveň být v bezpečí.

Jak se pozná les, kde zaručeně rostou houby? „Stoprocentní jistotu nemáte nikdy,“ říká v novém podcastu iReceptář do ucha Markéta Vlčková. Pusťte si ho ZDE:

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.thespruce.com, www.pasti.cz