Česnek je nenáročná plodina, která má své nezastupitelné místo nejen v kuchyni, ale je významná i pro svůj obsah léčivých látek. Pokud chcete značně znásobit jeho úrodu, zkuste ho pěstovat v sousedství s vhodnými rostlinami. Jedná se o jednoduchý a efektivní způsob, kdy si rostliny vzájemně prospívají a pomáhají ke zdravému růstu.

Jak pěstovat český česnek paličák? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu eChaluparka:

Zdroj: Youtube

Proč zeleninu správně kombinovat

Vhodné kombinace zeleniny na záhonech se netýkají pouze česneku, můžete ji využít i v ostatních případech. Vždy je však nutné vysazovat vedle sebe jen ty správné druhy, které si pouze prospívají. Někdy si totiž mohou být vzájemně nebezpečné. Pokud tuto podmínku dodržíte, bude pěstovaná zelenina nejen celkově zdravější, obejdete se totiž i bez chemických prostředků, ale bude i mnohem odolnější, více pokvete a zajistíte si maximální možnou úrodu. Které rostliny byste tedy měli pěstovat v blízkosti česneku?

Rajčata

Rajčata jsou jednou z mnoha plodin, které se s česnekem skvěle doplňují. Přítomnost rajčat výrazně snižuje pravděpodobnost kontaminace česneku strupovitostí. Pokud si chcete zajistit bohatou úrodu od obou plodin, vysaďte česnek a rajčata ve vzdálenosti alespoň 50 cm od sebe. Účinné látky obsažené v rajčatech přispívají k tomu, že se hlavičky česneku rychleji zvětšují. Česnek se naopak stane skvělou ochranou rajčat před škůdci jako jsou svilušky a molice a také před aktivní rzí.

Bylinky

Růst a vývoj zasazeného česneku podpoříte také blízkým výsevem některých bylinek. Fungují nejen jako přírodní stimulant, ale i jako ochrana před útoky nežádoucích škůdců. V těsné blízkosti česneku proto pěstujte heřmánek a řebříček, routu vonnou nebo lichořeřišnici. Čekanka a měsíček přiláká opylující hmyz, což bude užitečné pro celou zahradu.

Okurky

V případě okurek si názory některých pěstitelů někdy odporují. Někteří jsou pesimističtí, protože dosáhli opačného účinku a okurky jim vzhledem k účinkům česneku začaly růst pomaleji. Tím se snížily jejich výnosy. Potíž je v tom, že k sobě vysadily plodiny moc blízko. I v tomto případě je nutné, aby od sebe byl česnek a okurky vzdálené minimálně 50 cm. Díky tomu dosáhnete požadované harmonie a bohaté úrody.

Jahody

Vedle česneku se také skvěle daří jahodám, které jsou tak odolné proti mnohým plísním a nebezpečným útokům slimáků. Česnek je díky jahodníkům výraznější chuti a má větší palice.

… a další?

Velice vhodnými sousedy česneku je také mrkev a zelený salát. Ochrání je před plži, mšicemi i muškami. Pokud v blízkosti zasadíte špenát, vyhnete se častému odstraňování plevele. Špenát zastíní půdu a zabrání jeho rozrůstání. Perfektní volbou je kombinace s křenem, kdy si obě zeleniny vzájemně zvyšují své nutriční hodnoty.

Související články

Zdroje: www.thespruce.com, www.ibuilder-cs.techinfus.com, www.chalupari-zahradkari.cz