Není tajemstvím, že některé rostliny se navzájem podporují v růstu a jiné se naopak naprosto nesnášejí. Pokud tedy chcete, aby vaše zasazené plodiny prospívaly co nejlépe, dopřejte jim vždy správného souseda. Rostliny se tak budou podporovat nejen ve zdravém vývoji, ale mnohdy se ochrání i před nežádoucími chorobami a škůdci.

Jak a proč kombinovat rostliny na záhonu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Beliani:

Zdroj: Youtube

Proč volit správné kombinace

Vždy je dobré sázet vedle sebe rostliny, které mají stejné nebo velmi podobné požadavky a vyžadují shodnou péči. Využít můžete i sadbu bylinek a rostlin proti možnému výskytu nechtěných škůdců. Je však také důležité některé rostliny vedle sebe nesázet, a to z důvodů odebírání potřebných živin.

Kořenová zelenina a cibule

Pokud budete pěstovat nejen mrkev, ale i petržel nebo celer, osázejte vždy v jejich blízkosti i cibuli. Rostliny kořenové zeleniny z čeledi miříkovitých nejsou s cibulí příbuzné, a díky tomu se mezi nimi nešíří a nemnoží choroby a škůdci. Naopak se před nimi dokonale ochraňují. Cibule chrání například mrkev před pochmurnatkou mrkvovou a kořenová zelenina cibuli před muškou květilkou cibulovou. A protože je nutné dodržet odlišné nároky na zálivku, vysejte vždy 3 řádky, kdy bude uprostřed kořenová zelenina. Zalévejte pak vždy uprostřed plodin, díky tomu budete moci dodat vždy odpovídající množství zálivky.

Co vysadit k rajčatům

Pokud chcete sklízet bohatou úrodu rajčat, kombinujte je vždy se saláty, zelím, kapustou, kedlubnami, keříčkovými fazolemi, s kořenovou zeleninou, ředkvičkami i ředkvemi, červenou řepou, špenátem, česnekem, cibulí i pórkem.

A co svědčí salátům?

Salátům se bude velice dobře dařit v blízké přítomnosti ředkviček, zelí i kapusty, mrkve, červené řepy, jahodníku, pórku a česneku. Jestliže rádi pěstujete bylinky, vysaďte k nim fenykl nebo kopr.

Čím podpořit okurky

V případě salátových okurek, podpořte jejich zdravý růst výsadbou zelí, celeru, červené řepy, kedluben nebo fazolí a hrachu.

Kdo souzní s hráškem

Růst hrachu lze podpořit sousedstvím s celerem. Naopak hrách neváhejte umístit ke košťálové zelenině, hlávkovému salátu, karotce, ředkvičkám, okurkám a fenyklu.

A co ředkvičky a cukety?

Šťavnaté a chutné ředkvičky vám zajistí blízká výsadba fazolí, salátů, rajčat nebo mrkve. Stejně tak jim prospěje i jahodník a řeřicha. V případě cuket jsou vhodnými sousedy nejen cibule, hrách a fazole, ale stejně tak i voňavá bazalka.

Související články

Zdroje: www.greenlifesoil.com, www.receptyprimanapadu.cz, www.bydlimenazahrade.net