Plísně

Plísně vznikají a šíří se ve vlhkém prostředí. Rajčata nejčastěji napadá plíseň bramborová (Phytophthora infestans). Poznáte ji podle bělavého šedého povlaku na spodní straně listu. Na povrchu se tvoří žluté až hnědé skvrny. Plíseň proniká hluboko do rostlinného pletiva a může být pro rostlinu fatální.Okurky trpí perenosporou (Perenospora cubensis) – plísní okurkovou. Infekce se šíří ve vlhkém prostředí. Listy napadené rostliny jsou žlutavé až hnědě skvrnité s výrazným žilkováním. Při velkém rozsahu infekce listy působí uschlým dojmem. Okurková plíseň, podobně jako u rajčat, se vyvíjí hlavně na spodní straně listu.

Preventivními opatřeními můžete zabránit plísním, aby zničily vaši úrodu:

Zdroj: Youtube

Padlí

Padlí je houbovité onemocnění, které není závislé na vlhku. Potřebuje teplo, vzniká na povrchu listu a proniká do jeho pletiva, kde se živí buněčnou mízou. Jeho spory se šíří větrem a za pomoci hmyzu.

Prevence je základ

Na prevenci před chorobami rostlin je třeba pamatovat hned na začátku pěstování. Vybírejte si odrůdy, které mají genetické úpravy proti nežádoucím patogenům. Nevysazujte rajčata a okurky v blízkosti brambor, aby nedošlo k přenosu plísňových chorob. Jednotlivým rostlinám dejte dostatek vzdušného životního prostoru. Vyberte slunná a chráněná stanoviště před větrem a pokud možno i deštěm.

Vyživujte rostliny pro jejich dobrou kondici. Často kontrolujte jejich zdravotní stav. Vylamováním zálistků rajčata i okurky provzdušníte, odstraňujte zbytečnou listovou hmotu, která jeví známky napadení, ale i z preventivních důvodů. Nezalévejte rostliny přes listy, ale přímo ke kořenům. Voda a rosa podporují vznik plísní. V blízkosti zeleniny vysazujte bylinky, které působí proti mykózám. Aksamitník, bazalka, rozmarýn, měsíček lékařský jsou dobrou volbou.

Preventivní postřiky

Preventivními postřiky z bylin, česneku, sody, můžete zabránit vzniku a šíření spor plísní. Výluhem z tymiánu, rozmarýnu, přesličky rolní a rozdrceného česneku ošetřete rostliny každý druhý až třetí den. Účinný postřik namícháte také z jedné lžičky sody, kapky oleje a litru vody. Silně rozšířené plísně je nutné zkrotit chemickými postřiky na bázi mědi jako jsou Akrobat nebo Bravo, Kuprikol, Champion. V takovém případě je nutné dodržet ochrannou dobu, po kterou jsou chemické látky na zelenině odbourávány.

Houba proti plísním a padlí

Ochránit rostliny rajčat, okurek a plodové zeleniny všeobecně, stejně tak ovoce a bobuloviny pomůže ekologický postřik Polyversum. Jedná se o protiplísňovou houbu, která se může používat po celé vegetačním období. Od máčení semínek před výsadbou, přes péči o mladé klíční rostlinky až po ochranu dospělých rostlin.

Aplikuje se na krčky a paty stonků rostlin a kořeny. Mikroskopická houba se usídlí a rozmnožuje na rostlině a v jejím okolí. Konkuruje tak plísním a zabraňuje jejich vzniku.

Každý zahrádkář a pěstitel se s problémem plísňového onemocnění rostlin již jistě setkal a dobře ví, že takové choroby mohou úrodu zcela znehodnotit. S preventivními postupy a prostředky se o svoje výpěstky bát nemusí.

Související články

Zdroje informací: www.youtube.com, denik.cz