obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co s posekanou trávou? Využijte ji v zahradě

Tráva, kterou pokosíme, často považujeme za odpad. Podle toho s ní také zacházíme, byť je to velká škoda. Nadrobno pokosená travní hmota je velmi užitečná surovina a v zahradě s ní naložíme několika způsoby.

Posekanou trávu do kompostárny určitě nedávejte. Zelená hmota nalezne široké uplatnění v zahradě, od nastýlání mezi rostlinami, přes zapravování slabé vrstvy pod ovocnými stromy až po zakládání kompostů.

Mulčování v záhonech i pod stromy

Nastýlání nakrátko nasekané trávy v sobě skrývá řadu zásadních výhod. Namulčovaná vrstva hmoty brání vysychání půdy a pomáhá k udržování stálé teploty i za chladnějších nocí. To má zásadní vliv na růst rostlin. Avšak za vlhkého počasí je nastýlání nežádoucí a to především ve stinných místech. Tam se rádi ukrývají nevítaní hosté v podobě slimáků, kteří po soumraku vyrazí likvidovat vše zelené, co zahrádka nabízí.

Trávu zapravíme mělce i kolem ovocných keřů. Trávu zapravíme mělce i kolem ovocných keřů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V rámci udržování bezplevelného pásu pod ovocnými stromy trávu použijeme i zde, kde ji rozhodíme ve slabé vrstvě a pomocí motyky, hrábí nebo motorového kultivátoru jej mělce zapravíme do půdy. Hmota se v půdě za krátkou dobu začne rozkládat, a tak obohatí půdu o živiny a nastartuje aktivitu půdních mikroorganismů. Podobný způsob využití se nabízí i pod ovocnými keři, jako je rybíz, josta nebo angrešt. Avšak zde je opatrnost na místě, protože hlubokým kypřením poškodíme keřům kořenový systém.

Může tráva do kompostu?

Posekaná tráva je ve větším množství cenná surovina pro založení kompostů. Každý z nás zná tu situaci, že běžnou rotační sekačkou poseká celou zahradu. Ale kam umístit tu velkou hromadu posečené hmoty, to už je problém. A tak se na řadě míst setkáme se situací, kdy se hmota válí jen tak někde na hromadě, zapáchá a vlastně ani nenadělá užitek.

Přitom když nadrobno posekanou trávu smícháme s hlínou a dalším organickým materiálem, jako jsou nasekané zbytky rostlin ze zahrádky nebo rozdrcené zelené větvičky, získáme úžasný základ pro vysoce kvalitní kompost. Travní hmota se při svém rozkladu velmi silně zahřívá, čímž zbaví budoucí kompost zárodků chorob a škůdců.

Zakládání kompostu kde tráva je jedním z hlavních činitelů. Zakládání kompostu kde tráva je jedním z hlavních činitelů. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Je tedy na nás, jak s cenným organickým materiálem ze zahrady, naložíme. Přitom nám stačí vyhradit kousek prostoru někde v rohu zahrady, kde trávu po posekání proházíme hlínou. Výsledný produkt pak v podzimu použijeme při zúrodňování celé zahrádky.

Akční letáky