obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co s rostlinným odpadem? Pálit nebo zužitkovat?

Upravená zahrada bez jediného lístečku působí velmi spořádaně a čistě. Po pečlivém uhrabání a odstranění zbylých větví a listů však zbude velká hromada odpadu a ten je nutné zlikvidovat. Poradíme, jak se zbytky rostlin naložit.

Podzim se chýlí ke konci a vrcholí období úklidu na zahradě. Výsledkem pilné činnosti není jen zahrada připravená na zimu, ale i pořádná hromada rostlinného odpadu. Ten můžete kompostovat, drtit, nebo jinak ekologicky likvidovat, ale mnozí se uchýlí k rychlejšímu řešení a všechny zbytky spálí. Zakládání ohňů, byť na vlastním pozemku, má svá pravidla. Jejich dodržováním ochráníte peněženku před pokutou a sebe i své okolí před případným ohrožením.

Škoda vyhazovat

Rostlinný odpad je plný nevyužitých živin, je proto škoda je nevrátit do oběhu. Získáte tak zdroj

obrázek z archivu ireceptar.cz Listovka je cenný zdroj živin Zdroj: Archiv ireceptar.cz

plnohodnotného humusu, který je po ruce a zdarma. Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech. Ke kompostování se hodí jen zdravé listí, bez chorob a škůdců. Jak si z nepotřebného listí připravit vynikající pěstební substrát?

Štěpkování a drcení

Rozměrnější odpad, jako jsou větve, dřevitý a tuhý odpad, pomohou praktičtí pomocníci do zahrady. Na větve použijte štěpkovač, po proschnutí štěpek jsou

obrázek z archivu ireceptar.cz Nadrcené větve přinesou další užitek Zdroj: Archiv ireceptar.cz

užitečné jako palivo v domácím kotli nebo krbu. Štěpka má své uplatnění i v zahradě, jemnější dejte do kompostu, hrubší je dobrá na mulčování, třeba k okrasným stromům nebo keřům.

Pro mulčování menších záhonků zvolíme raději jemnější kůru, která je pro oko vzhlednější. Štěpkou vysypejte cestičky, zejména bahnité, kde se objevují louže. Vlastníte-li drtič, drť vám poslouží stejně dobře. Má podobné upotřebení jako mulčovací kůra, je však odolnější a vydrží déle. Neztratí se ani v kompostu, kde se celkem rychle rozkládá a pomáhá provzdušnit další obsaženou hmotu. Nehodí se však na záhony k rostlinám s vyššími nároky na výživu, ani k vápnomilným rostlinám

Zahrada bez lístku = špatná volba

Zvažte, zda zahrada bez jediného lístečku je to nejlepší, co pro organismy ve vaší blízkosti můžete udělat. Kupka listí a trávy, kterou překryjete větvemi poslouží jako

ježek Listí je domovem mnoha živočichů Zdroj: Archiv ireceptar.cz

úkryt pro ježky, ještěrky i užovky, zdatné požírače hmyzu, kteří nám pomáhají regulovat množství těchto bezobratlých živočichů. Listí se také hodí jako ochranná vrstva pro porosty cibulovin a různých trvalek. Ty výsadbou pod okrasnými stromy získají díky nim ochranu kořenů před chladem, listy zároveň udrží vláhu a časem obohatí půdu o humus. Zahradu plnou života můžete podpořit i dalšími způsoby.

Likvidace listí pálením

Pokud pro rostlinný odpad nenajdete žádné využití, odvezte ho do sběrného dvora nebo kompostáren. Pálení je poslední možnost, jak naložit s nepotřebnými listím, klestím a dalšími rostlinnými zbytky. Tento způsob likvidace rostlinného odpadu je však nejméně šetrný, zbytečně narušuje rovnováhu přírody, ohrožuje drobné živočichy v zahradě a obtěžuje sousedy.

Pálení zbytků ze zahrady rostlinného původu není zákonem zakázáno, lístí musí být suché a nesmí být kontaminované chemickými látkami, jinak hrozí pokuta až do výše 150 000 Kč. Některé obce a města si také pálení bioodpadu upravují místními vyhláškami, je proto dobré se s nimi dopředu seznámit a vyhnout se tak problémům se správními orgány.

Pálení listí je až poslední možnost Pálení listí je až poslední možnost Zdroj: Shutterstock.com / Catalin Petolea

Akční letáky