Chcete znát tajemství bohaté úrody? Pěstujte vedle sebe rostliny, které si vzájemně prospívají a žádným způsobem si neškodí. I brambory mají své oblíbené sousedy, kteří zařídí, že budete sklízet brambor nejen plné koše, ale budou obří a dokonalé chuti.

Co sázet s bramborami a čemu se při výsadbě brambor vyvarovat? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Lorella - Plan Bee Orchard and Farm:

Zdroj: Youtube

Brokolice a máta

Právě brokolice a voňavá máta bramborám perfektně svědčí. A je tomu tak i v opačném případě. Vzájemně se podporují v růstu a také se chrání před škůdci a nežádoucími chorobami. Brokolice vylučuje látky, které odpuzují mandelinky bramborové, zatímco máta odpuzuje mšice.

Kromě toho brokolice uvolňuje do půdy dusík, který je pro brambory důležitou živinou. Brokolici umístěte do řádků mezi brambory, asi 30 cm od sebe, mátu pak na okraje záhonu. Brambory však mají i další skvělé parťáky. O které se jedná?

Bazalka

Vedle brambor je vhodné pěstovat i bazalku, které vyhovuje mírně vlhké prostředí pod vzrostlými bramborami. Bylinka navíc dokonale odradí škůdce jako jsou třásněnky, mouchy a červi.

Fazole

Perfektní volbou jsou i fazole. Výhodou je fixace dusíku v půdě a také fakt, že fazole poskytují bramborám ochranu před prudkým sluncem. Kombinace těchto dvou plodin zvyšuje celkový výsledný výnos.

Špenát a saláty

K bramborám lze také vysadit rostliny s mělkými kořeny, které vyžadují vlhkost. Na oplátku vytvářejí mladým rostlinám jistou ochranu v půdě, pomáhají udržovat potřebnou vlhkost a zabraňují nadměrnému růstu plevele.

Cibule a česnek

Prospěšné jsou pro brambory i cibule a česnek. Díky obsaženým látkám výborně odpuzují nejen nebezpečné škůdce, ale jsou i účinnou bariérou před napadením plísněmi.

Kukuřice

Pokud patříte mezi fandy kukuřice, vysaďte ji také k bramborám. Ochrání je před prudkým sluncem, a hlavně omezí nadměrné odpařování vody z půdy, což je cesta nejen k bohaté úrodě, ale i bramborám nejvyšší kvality.

Související články

Zdroje: www.zijutu.cz, www.plantura.garden.uk