Rajčata jsou nejčastější sázenou zeleninou u nás. Nejen, že jsou jednou z nejoblíbenější zeleniny lidí, ale i škůdci si na nich velice pochutnají. Tím vám však kompletně zdevastují úrodu.

Abyste rajčata ochránili před škůdci, nemusíte se nutně obracet na chemické postřiky. Existuje mnohem snadnější, a hlavně více přírodní možnost, jak škůdce od rajčat uchránit. Stačí, když k nim zasadíte takzvanou doprovodnou rostlinu.

Video o doprovodných rostlinách pro rajčata najdete na Youtube kanále Next Level Gardening:

Zdroj: Youtube

Jaké rostliny sázet k rajčatům

Doprovodných rostlin, které vaše rajčata ochrání před škůdci, není vůbec málo. Jednou z nich je například česnek, která slouží jako přírodní repelent proti nevítaným hostům všeho druhu. Svým silným zápachem udrží moly, červce a housenky opravdu daleko.

Další skvělou rostlinou, která odežene škůdce o dům dál, je velice oblíbená bylinka s názvem bazalka. Ta odežene například mšice, třásněnky, a dokonce i komáři odletí raději k sousedovi.

Pokud chcete u rajčat pěstovat rostlinu, která kromě toho, že odežene škůdce také esteticky vypadá, jako doprovodnou rostlinu si zvolte třeba levanduli. Krásně voní, její fialkové květy jsou potěšením pro oči, a co je nejdůležitější, odpuzuje mšice a veškeré škůdce, kteří létají.

Pokud toužíte po trochu výraznějších barvách, skvělou doprovodnou rostlinou mohou být například měsíčky. Ty svou pestrou barvou květů a výraznou vůní odstrašují hmyz, háďátka rajská a mšice. Některé tyto atributy však určité škůdce přitahují. Můžete tudíž měsíčky vysadit kolem rajčat jako obětního beránka, který strhne pozornost na sebe, a škůdci tak rajčata nechají na pokoji. Je to sice kruté, ale funguje to.

Absolutní symbióza

Pokud chcete zabít 2 mouchy jednou ranou společně s rajčaty si pořiďte i chřest. Tyto dva druhy zeleniny spolu žijí v naprosté symbióze. Rajčata produkují chemikálii, která je repelentem pro chřest a chřest naopak produkuje přírodní fungicid, který udrží veškeré plísně a škůdce daleko od rajčat.

Pokud si na vašich rajčatech zas dělají hostinu mšice, zasaďte kolem nich bariéru z petržele. Petržel je totiž známá jako absolutní lákadlo pro pestřenky. A víte, na čem rády hodují pestřenky? Na mšicích. Pestřenky tak veškeré mšice pozřou a už vás ani vaše rajčata nebudou trápit.

Co nesázet k rajčatům

Rajčata by neměla být sázená vedle určitých rostlin, které mohou negativně ovlivnit jejich růst a zdraví. Například brambory jsou špatní sousedé pro rajčata, protože sdílejí mnoho stejných chorob, jako je plíseň bramborová, která se může snadno šířit mezi oběma plodinami. Fenykl by také neměl být pěstován poblíž rajčat, protože může zpomalit jejich růst vylučováním chemických látek do půdy, které nepříznivě ovlivňují okolní rostliny. Další nevhodnou kombinací je kukuřice a rajčata, protože kukuřice přitahuje škůdce, jako jsou bělásci, kteří napadají i rajčata. Rovněž by se neměl vysévat hrách nebo fazole přímo vedle rajčat, protože mohou zpomalit jejich růst a snižovat výnosy. Vyhýbání se těmto nevhodným kombinacím pomůže rajčatům lépe prosperovat a dosáhnout vyšší úrody.

Související články

Zdroje: www.zahrada.cz, prima-receptar.cz