Česnek je plodina, kterou pěstuje mnoho českých zahrádkářů. Jenže, co zasadit po něm? Ideálně něco jiného než česnek, jelikož pokud nepraktikujete střídání plodin, vysazováním česneku každou sezónu na stejném místě může dojít k nastřádání všelijakých chorob a škůdců v půdě. Proces střídání plodin je výhodný, jelikož může zlepšit nejen zdraví půdy, a tak zabránit škůdcům, nýbrž může zlepšit i množství plodů zasazených rostlin.

Video, co můžete sázet po česneku, najdete na Youtube kanále eChaluparka:

Zdroj: Youtube

Co sázet po česneku

Rotace plodin má tedy veliké výhody pro vaše rostliny. Jenže co třeba takový česnek? Co se po něm může sázet? Možností není málo, máte z čeho vybírat. Jako první možnost se naskytuje listová zelenina. Například listový špenát můžete zasadit, jakmile sklidíte česnek.

Špenát rychle poroste a první sklizně se můžete dočkat již za měsíc. Podobně je na tom kapusta, která je mrazuvzdorná a vyroste vám zhruba za dva měsíce, nebo například salát, který stejně jako špenát roste velice rychle.

Další, co můžete sázet po česneku, je kořenová zelenina. To znamená například mrkev, která může být zasazena hned po sklizni česneku, jelikož bude těžit z půdy, která je bohatá na živiny. A přesně takovou za sebou česnek zanechá.

Další oblíbená kořenová zelenina, kterou můžete zasít po česneku, jsou ředkvičky. Ty mají také výhodu, že rostou velice rychle, takže se ze sklizně budete moci těšit velice brzy.

Co nesázet po česneku

Kořenová a listová zelenina však není všechno. Po česneku můžete zasadit i luštěniny nebo například byliny. Takže možností opravdu není málo. Čemu se ale naopak vyhnout? Ideální je nesázet plodiny, které se podobají česneku.

To znamená například cibule, pórek, šalotka nebo pažitka, jelikož jsou ve stejné rodině jako právě česnek. Také je lepší nesázet rostliny, které ochudí půdu po česneku o základní živiny. Takovými jsou například dýně, tykve, okurky nebo melouny.

Související články

Zdroje: www.cesnek.cz, www.zahrada.cz