Okurky jsou nenáročné rostliny, které plodí po většinu léta, ať už se jedná o salátové či nakládačky. Nicméně, málokdo si uvědomuje, že společné pěstování okurek s jinou zeleninou může vést k ještě bohatší úrodě a zdravějším rostlinám.

Některé rostliny si mohou vzájemně prospívat, tak proč toho nevyužít a nevysít je hned vedle sebe? Tak velkou úrodu jste ještě neměli!

Jak správně pěstovat okurky od semínka až po sklizeň se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:

Zdroj: Youtube

Papriky proti chorobám

Jedním z vhodných sousedů pro společné pěstování jsou papriky, které mají podobné nároky na prostředí jako okurky. Navíc vytvářejí dostatek stínu, což může být pro okurky přínosné, zejména během horkých letních dnů. Společné pěstování paprik s okurkami může také snížit riziko výskytu chorob, které by mohly ohrozit celou vaši úrodu.

Podpora růstu fazolemi

Fazole, stejně jako hrách, jsou dalším skvělým společníkem k okurkám. Mají totiž schopnost vázat dusík z ovzduší do půdy, což je důležitá živina ovlivňující správný růst okurek. Kromě toho, že mohou zlepšit kvalitu půdy, mohou rovněž sloužit jako přirozený mulč, který pomáhá udržovat vlhkost a potlačovat růst plevelu kolem okurek.

Ředkvičky zahání škůdce

Chybu neuděláte ani s ředkvičkami, které mají krátkou dobu růstu a rychle rostoucí kořeny, jež dokáží udržovat půdu kolem okurek kyprou. Další výhodou je jejich ostrý zápach, který odpuzuje některé škůdce jako jsou mravenci, slimáci nebo mšice. Díky nim tak budete mít okurky v bezpečí před těmito nezvanými hosty.

Provzdušnění půdy okopaninami

Mrkev, řepa nebo petržel mohou okurkám také prospívat. Nejenže si jejich kořenový systém nebude vůbec vadit, ale také pozitivně provzdušňují půdu. Cibule a česnek navíc účinně dokážou odstrašit slimáky a šneky z vašeho zeleninového záhonu. Nemusíte se bát ani o nedostatek živin pro jednotlivé druhy zeleniny, jelikož mají s okurkami rozdílné požadavky.

Kukuřice poskytující stín

Pro malé odrůdy okurek mohou být prospěšné i kukuřice. Ty poskytnou okurkám stín, který je v horkých letních dnech doslova zachrání. Díky tomu se udrží půda vlhká a listy okurky se nespálí. Okurky rovněž mohou využít volné plochy mezi kukuřicí k rozrůstání svých výhonků, což povede k lepšímu využití zahradního prostoru a zvýšené úrody.

Související články

Zdroje: thespruce.com, pestujme.cz, ibuilder-cs.techinfus.com