Co se děje s hrušněmi?
28. 3. 2009

Co se děje s hrušněmi?

Tak se ptají zahrádkáři při pohledu na listy stromů, pokryté oranžovočervenými, okrouhlými skvrnami. Při silném napadení hrušně viditelně chřadnou a pokud vůbec zaplodí, bývají deformovány i plody. Kdo je původcem a jak proti němu bojovat?

Rzi jsou cizopasné houby, které se přiživují na mnohých rostlinách. Projevují se jako  rzivé skvrny nebo polštářkovité výrůstky.  Tento parazit je velmi škodlivý, neboť ke svému složitému vývoji spotřebuje až 80 % asimilátů, která si napadená rostlina stihne ze slunce, vzduchu a vody vytvořit. Není proto divu, že postižené rostliny chřadnou.

Listy napadené rzí hrušňovou.

Hlavní záludnost rzi spočívá v tom, že napadá nejen hrušně, ale cizopasí ještě na dalších hostitelích. Těmi jsou některé druhy jalovců, především jalovec čínský (Juniperus chinensis), jalovec chvojka klášterská (Juniperus sabina ) a jejich variety. Složitý vývoj rzi vyžaduje oba hostitele, hrušeň i jalovec.

Vývoj rzi

  • Parazit přezimuje jako trvalé podhoubí ve dřevě větví hostitelských jalovců.
  • Na jaře postižená místa mírně zduří a rozpraskají.
  • V době kvetení a krátce po odkvětu hrušní (koncem dubna až začátkem května) se na napadených místech větví jalovců tvoří nápadné hnědorzivé sloupcovité výrůstky, za vlhkého počasí rosolovité, za sucha rezavé a prášivé. Jsou to kupky  zimních výtrusů, tzv. teliospor.
  • Na teliosporách klíčí ohromné množství výtrusů − basidiospor.
  • Větrem a vzdušnými proudy jsou basidiospory přenášeny na značné vzdálenosti 150 až 200 m a za deštivého, teplého počasí infikují vlhké listy hrušní.
  • Na vrchní straně čepelí listů se brzy objevují okrouhlé, zprvu oranžové, později červeně lemované rozrůstající se skvrny.
  • Koncem léta, vyrůstají na spodní straně listů bradavicím podobné pohárkovité výtrusnice, v nichž se tvoří letní výtrusy, tzv. aeciospory.
  • Aeciospory pak v závěru léta infikují jalovce. Tím je začarovaný kruh, uzavřen.

Jak hrušně bránit?

Účinná ochrana ohrožených hrušní se neobejde bez každoročního důkladného ošetření. Proti rzím zabírají fungicidy. Nejvhodnější jsou takové přípravky, které zároveň působí i proti strupovitosti hrušní.

Stromy ošetřujte v kritickém období:  

  • jednou před kvetením hrušně
  • dvakrát těsně po odkvětu

Nejjednodušší by bylo zbavit se silně napadených hostitelských jalovců v okruhu alespoň 150 m. Pokud rostou na sousedově zahradě, který navíc nepěstuje hrušně, budete ho ale asi přesvědčovat těžko. Při slabším napadení by  stačilo postižené větve odříznout.

Co rzi nahrává?

Rez hrušňová se šíří rok od roku více, což způsobily nejen příznivé klimatické podmínky pro rozvoj parazita a paradoxně i zlepšené ovzduší s malým obsahem emisí síry, ale také  měnící se skladba zahrad od užitkových k okrasným a stále větší obliba výsadeb okrasných jehličnanů, často bohužel právě těch, které jsou hlavními hostiteli rzi.

Rez hrušňová 

Ideální prevence

Pokud se chystáte okrasnou partii zahrady teprve založit či o jalovce obohatit, řešení je nejjednodušší. Nebojte, nemusíte se vzdávat veškerých atraktivních jalovců. Mnohé  poléhavé druhy jalovců tuto chorobu nepřenášejí, rez na nich nepřežije. Jedná se například o jalovec Juniperus horizontalis, J. scopulorum, J. squamata, J. virginiana.

Obavu nemusíte mít ani z jiných jehličnanů, například zeravů (tújí), cypřišků a dalších, na nichž nebylo prokázáno nebezpečí přenosu.

Foto Jan Malý a archiv

Pro Receptář Bohumír Muchka.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusosm = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Filipska

(Jana), 29. 8. 2017, 19:38

Tak jsem se teď dočetla, že k omezení rzi přispívá vlaštovičník, že je silně fungicidní, tak si to taky k hrušním nasadím, máme nové dva stromečky a už je bohužel tam. http://www.collectio-jav.estranky.cz/clanky/rostliny-a-stromy/rez-hrusnova---narustajici-problem-poznamky.html

Rez

(VWPsQNuN0kEjFm4Umbm~g), 8. 4. 2014, 10:58

Dobrý den, pokud vím, tak velice účinný přenašeč rzi je především tis, juniperus a thuje zdaleka nejsou tak účinné a asi také záleží na jejich zdravotním stavu.

rez hrušňová

(Dana), 28. 12. 2009, 14:37

Mám taky na zahradě hrušeň a několik jalovců. Také jsem tohoto parazita měla, ale každý rok asi po dobu 4-5 let jsem listy otrhávala, sbírala a házela buď do ohně nebo do popelnice. Tento rok mohu prohlásit, že na hrušce nebyl ani jeden list se žlutooranžovými kupkami rzi. Dosti vzdálení sousedi (100-120m) ničení listů nepovažují za důležité, prý hruška plodí normálně. Asi na polovině jejich listů byly výtrusy. Raději stromy postříkají,
je to méně pracné. Škoda, že se někteří takto k naší přírodě staví.

RE: rez hrušňová

(nii), 24. 11. 2010, 15:18

Nejsnazší by bylo pěstovat jalovce, které nejsou hostiteli této choroby - je jich dostatek. Co se týče Vámi navrhovaného otrhávání listů, při představě, že tohle někdo provozuje na vzrostlých vysokokmenech, mi přijde dost masochistická. Jen nevím, jak potom vyřešit dilema mezi nepostřikováním hrušní a jejich další existencí.

(Milly), 1. 4. 2009, 05:55

Plně souhlasím s Ladislavem. Málokdo už může mít na zahradě dobré švestky kvůli šarce a teď končímě i s hrušněmi. Přitom obojí je výborné ovoce s výborným využitím i v kuchyni. Prosím PRYČ S JALOVCI v zahrádkách. Děkuji sousedé.

(Ladislav), 2. 1. 2009, 15:10

Je to také bezohledností sousedů. Pěstují moderně s dobou túje, potom zakrslé jehličnany,a opravdu zaneřádí hrušně do 200m. Už 6 let s tím bojuji postřiky, postřiky a stále dokola.Takto dávám naději hrušním maximálně do 12 až 15 let. Za pár let se už nebudou moc pěstovat. Sousedé, mějte rozum!!!

RE:

(VWPsQNubW7bMQMvaVWR), 14. 6. 2014, 11:34

Neplette do toho tuje. Ty nemaji cim skodit. Max. Mohou stinit nebi kdyz jsou blizko tak mohou brat ziviny. Jedinej hostitel rzi hrusnove je JALOVEC. S nim maji problem hrusky. Nezobecnujte a neblbnete lidem hlavu thujema. Ty jsou v pohode. Pokud mate problem s ovoc.stromy hledejte reseni nekde jinde.

RE: Neplette do toho tuje

(jS), 30. 10. 2015, 10:06

Bohužel z vlastní zkušenosti mohu potvrdit masivní výskyt rzi hrušňové také na tůjích. Zprvu jsem netušil souvislost mezi těmi oranžovými slizy na tůjích a rzí, pro kterou mi už třetím rokem neplodí a zkomírají hrušně. Zrovna minulý vkend jsem z toho důvodu všechny tůje zlikvidoval, byly napadené všechny do jedné. Mám velkou zahradu, tůje rostly asi 100m západně od hrušní. Dnes se chystám porazit i hrušně a vysázet nové - rezistetní.

RE:

(nii), 24. 11. 2010, 15:16

Asi používáte nevhodný postřik. Doporučuji preventivní postřik předmětných jalovců preparátem "Roundup", ovšem je dobré nenechat se při tom chytit :-)

RE:

(t8EsVYSSVvdjcK~e6hIk), 1. 8. 2012, 17:31

to jste hodnej člověk

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS