Také se už těšíte z rozrůstajících sazenic, které jste možná pracně vypěstovali ze semínek? Příjemný pohled by vám mohly časem znepříjemnit žloutnoucí listy, které zpravidla nesvědčí nic dobrého.
Jakmile tento jev zpozorujete, neváhejte okamžitě zasáhnout! Možná vám to zachrání budoucí bohatou úrodu. Jak přesně postupovat?
Jaké nemoci mohou okurky ohrozit a jak jim je možné předcházet? Podívejte se na toto zajímavé YouTube video na kanálu ZAHRADA PRO RADOST:
Žlutá je voláním o živiny
Pokud začne rostlina okurky žloutnout, jedná se většinou o nedostatek živin. Velkým omylem je, že se mnozí domnívají, že je tomu přesně naopak.
Plodina vyžaduje k dobrému růstu a vývinu především dostatečné množství draslíku, dusíku a fosforu. Pokud jich má nedostatek, často to dává najevo žlutým zabarvením.
Zákvas ze slepičinců
Pokud okurky vyživíte tímto organickým hnojivem, které obsahuje dostatek výše zmíněných látek, v tomto případě hlavně draslíku, brzy se dočkáte pozitivní změny. Další nové listy budou bujné a zelné.
Dřevěný popel
Využít můžete i sílu dřevěného popela. Nejlepší je z tvrdého dřeva jako je topol, buk či dub, protože má poměrně vysoké pH s hodnotou 12–13. Je pro okurky nesmírně prospěšné. Kromě jiného je tento popel perfektním zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku a fosforu.
Dbejte ovšem vždy na správnou koncentraci. Stačí jedna sklenice dřevěného popela, kterou pečlivě rozmícháte v 10 l vody. Ke každé postižené rostlině dodejte 1 l každé dva týdny, dokud žloutnutí listů neustoupí.
Cibulové slupky
Velice účinným řešením je i použití slupek z cibule. Zalijte je 10 l vody a postupně přiveďte k varu. Pak je stáhněte z plotýnky a nechte je pod pokličkou cca 10 až 15 hodin odpočívat. Následně je zřeďte v poměru 8 l vody na každé 2 l odvaru. Hnojivo používejte každých 10 až 12 dní ve formě zálivky nebo postřiku.
Jód a mléko
Skvrny na okurkách můžete velice snadno zlikvidovat i pomocí směsi 30 kapek jódu, 20 g nastrouhaného přírodního mýdla a 1 l běžného mléka. Uvedené ingredience smíchejte ve větší nádobě, nechte odležet do druhého dne a pak aplikujte jako zálivku, kterou využijte jednou do týdne.
Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.magazindoma.cz, www.thebridgestudio.ru