Na záhony lze v průběhu dubna vysévat a vysazovat téměř všechny druhy zeleniny, kromě teplomilných, mráz nesnášejících druhů (což jsou veškeré tykve, melouny, fazole, rajčata, papriky, lilky). Také pro semena aromatických bylin, ať již jednoletých či vytrvalých, je duben ideálním měsícem k výsevu. Vytrvalé druhy bylinek můžeme rovněž vysazovat.

A do třetice se tento měsíc hodí i pro výsev a výsadbu otužilých letniček - Vysévat můžeme například cínie nejrůznějších barev, aksamitníky, měsíčky, okrasné máky, černuchy, krásenky, slunečnice. Ze semen lze pěstovat i trvalky, i když rychlejší je výsadba sazenic. Vyplatí se kombinovat druhy kvetoucí v rozličnou dobu a připravit si tak nádherně kvetoucí zahradu po celé léto až do podzimu. Zahradních trvalek je na výběr tolik druhů a kultivarů, že rozličné velikosti, barvy květů i doby kvetení ke kombinaci bez potíží nalezneme i v rámci skupin s podobnými nároky na půdu a osvětlení. Protože může přijít další suché léto, vyplatí se vybírat mezi rostlinami s malými nároky na vodu.

Časná zelenina

Vysévat i vysazovat můžeme rozmanité odrůdy salátu. Při 10 °C semena vzejdou přibližně za týden. Dobře klíčí na světle, proto je nezasypáváme, pouze přitlačíme k substrátu.

Rovněž rané odrůdy hrášku se vyplatí sít brzy. Tvrdá semena namočíme ve vodě a poté vysejeme přibližně 2 cm hluboko v rozestupech kolem 10 cm do lehké půdy. Výsevy je dobré opakovat po týdnu či dvou, abyste mohli postupně i sklízet. Jako opora poslouží lehká konstrukce z proutí, tyček a provázků, plot.

Mrkev si s klíčením i růstem dává načas. Při teplotě 10 °C semena vyklíčí přibližně tři týdny, při 15 °C již za dva. Kořeny potřebují kyprý substrát bez kamenů a hrud, aby mohly růst do hloubky.

Za příznivého počasí lze vysazovat předpěstované sazeničky kedluben, brokolice a květáku. Stále ještě je můžeme i zasít. Pokud přijdou mrazíky, pomůže kryt z netkané textilie, skleněné zvony i mulčování záhonů mezi sazeničkami.

Rychle rostoucí, otužilé bylinky, jako je roketa a kopr, mohou vyplnit řádky mezi ostatní zeleninou. Kopr dokonce vylepšuje chuť salátu, pokud je pěstován v jeho blízkosti. Mladé listy bylinek poskytnou časnou sklizeň a po seříznutí či sestřihnutí znovu obrazí.

Když přijde mrazík

Užitečnou pomůckou je foliový kryt nebo netkaná bílá textilie. Je tak lehká, že ji rostoucí sazeničky vůbec necítí, zalévat můžeme i přes ni. Dovede zmírnit mrazík i o pár stupňů a také klíčícím rostlinkám udržuje příznivé mikroklima.