obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Co vysadit a zasít v září? Ředkvičky, salát, trvalky i cibulky

Babí léto si podává ruku s podzimem. Můžete zasít poslední zeleninu pro letošní sklizeň a další pro úrodu jarní. Zkrášlete zahradu trvalkami, dřevinami, cibulovinami i dvouletkami.

Již v druhé polovině září můžete vysazovat cibulky hyacintů, tulipánů, ladoníků a lilií. Ostatní druhy cibulovin se do země vkládají až v říjnu či listopadu – zvláště pak narcisy. Právě ty při příliš časné výsadbě snadno napadá hniloba, které se daří v ještě teplé půdě. Nebojte se cibulky sázet hluboko – dvoj až trojnásobek výšky cibule je osvědčené pravidlo. Vrstva půdy je chrání před výkyvy teplot i vysycháním a až se probudí, hravě ji prorostou.

Kombinace tulipánů a pomněnek se postará o nezapomenutelné jaro na zahraděKombinace tulipánů a pomněnek se postará o nezapomenutelné jaro na zahraděAutor: Shutterstock.com / Ben Jones

První cibulky do země

V září půda ještě uchovává letní teplo a bývá příjemně vlhká – podmínky ideální pro výsadbu trvalek. Můžete sázet kamzičníky, sasanky, prvosenky, tařičky a další trvalky, a také předpěstované dvouletky – okrasné sedmikrásky, macešky, náprstníky, topolovky, chejry, pomněnky. Okouzlující jsou společné výsadby tulipánů s pomněnkami a maceškami.

Příprava pro výsadbu dřeviny

Sazenice stromků a keřů zapěstované v kontejnerech můžete vysazovat celoročně. Září je však příjemnější nežli horké léto, nemusíte se bát, že mladé dřeviny umoří prudké slunce a sucho, zalévat obvykle stačí méně. Levnější prostokořenné sazenice ovocných dřevin, růží a listnáčů pro živé ploty se vysazují až v říjnu či listopadu, můžete jim však již nyní vykopat jámy. Zvětrání a provzdušnění stěn dřevinám prospěje. Jehličnany a stálezelené dřeviny je na rozdíl od opadavých listnáčů vhodné vysazovat již v září, aby se do zimy ujaly. Protože neshazují listy, neupadají ani v zimě do tak klidného spánku, jako opadavé dřeviny.

Na ředkvičky je spolehnutí i v záříNa ředkvičky je spolehnutí i v záříAutor: Shutterstock.com / Mekt

Poslední setí zeleniny

Co můžete ještě počátkem září vysít na záhonek, abyste sklízeli ještě do příchodu zimy? Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, kopr. Další druhy zeleniny se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík. Díky podzimnímu výsevu budete moci sklízet mladé, šťavnaté a zdravé lístky velmi časně zjara, kdy je čerstvá zelenina tolik zapotřebí.

Volné záhony můžete ještě v září osít zeleným hnojením, například svazenkou vratičolistou. Do zimy stihne vykvést, nasytí včely a půdu obohatí o cenné živiny, až ji do ní po posečení zapravíte. 

Textilii můžete položit přímo na rostliny, nebo jí potáhnout jednoduchou konstrukciTextilii můžete položit přímo na rostliny, nebo jí potáhnout jednoduchou konstrukciAutor: Shutterstock.com / Masterovoy

Pomůže sklo, fólie i textilie

Skleník, fóliovník nebo hnojem vytápěné pařeniště je při podzimním pěstování dobrým pomocníkem, udržujte však skla čistá – nedostatek světla (spolu s hnojením) vede ke hromadění dusičnanů v zelenině. Jako ochrana proti nočnímu chladu poslouží i netkaná bílá textilie, kterou záhon důkladně překryjete. Kromě toho, že vzcházející rostlinky ochrání proti chladu i lehkému mrazíku, udržuje v půdě vlhkost.

Akční letáky