Září má být letos nejen slunné, ale také protkané občasnými srážkami, výjimečně i bouřkami. Mrzet vás to však nemusí. Denní teploty mají být ještě poměrně vysoké a trochu vláhy nahrává výsevu, sadbě i přesazování okrasných rostlin i zeleniny, pro kterou je příhodná doba právně nyní.

15 tipů na zářijový výsev vám dá také Dany z kanálu Zahrada v následujícím videu na YouTube. Září je totiž pro výsev některých druhů jednoduše ideální.

Zdroj: Youtube

Co vysít?

I když má být poměrně teplo, v září je ideální čas také pro výsev špenátu či rokety. Pokud vysejete již na začátku měsíce, sklízet budete už v říjnu a postupně během podzimu podle možnosti. To stejné platí také pro zimní salát a ředkvičky, kerblík nebo kozlíček polníček. Větší řepy jako ředkve a vodnice lze také vysít, nedorostou do své maximální velikosti, ale sklízet je můžete i menší, šťavnaté a hlavně čerstvé. Pěstovat můžete začít také ozimý květák či česnek nebo kopr. Obecně platí, že na podzim se hodí vybírat listovou zeleninu ranou a takovou, která dobře zvládá i mrazíky.

Zelené hnojení

V neposlední řadě je tu ještě čas na zelené hnojení. Některé druhy můžete vysévat ještě v první polovině září, další dokonce až do října. Začátkem září maté poslední možnost pro výsev svazenky a jetele. Celé září a říjen je možné také záhony osít vikví, žitem, řepicí a řepkou.

Okrasné cibuloviny

Aby to vaší zahradě slušelo i příští rok, můžete dosít veškeré zatravněné plochy. Během září je také možné zasadit různé druhy cibulovin. Okrasné česneky, hyacinty, modřence, ladoňky, sněženky, bledule, lilie i tulipány můžete sázet nyní. S narcisy je lepší počkat až do října. Vysazují se také sasanky, kamzičníky nebo tařičky, pomněnky či náprstníky. Září je také vhodným měsícem k sadbě, rozdělování trsů a přesazování mnohých trvalek, ale sázet můžete také okrasné i užitné stromy a keře.

Související články

Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, ceskestavby.cz