Zaseli jste na jaře mrkev, petržel nebo jste si třeba zasadili hlávkový salát? Všechny tyto (ale i mnohé další) plodiny můžeme v červenci sklízet. Na zahradě tak zůstanou smutné volné plochy, které přímo volají po dalším využití. Je to možné a byla by škoda takové příležitosti nevyužít. Část druhé úrody nám udělá radost ještě v tomto roce, další rostliny mohou plodit i příští rok.

Červenec rozhodně není měsíc, kdy není co sít nebo sázet, podívejte se ve videu, v němž vám poradí Petr z Plodné zahrady:

Zdroj: Youtube

Saláty na všechny způsoby

Možná také máte rádi saláty v jakékoliv podobě. V takovém případě je pravý čas vyzkoušet ten lebedový. Protože má lebeda zahradní velmi krátkou vegetační dobu, bez problémů stihne vyrůst ke sklizni ještě letos. Od okamžiku výsevu do dvou měsíců můžete sklízet lahodné a chutí připomínající špenát tmavočervené listy. Stejně poslouží také listová hořčice, která každé zdravé zeleninové jídlo ozvláštní svojí výraznou a nezaměnitelnou chutí. Také tuto zeleninu třeba spolu se špenátem můžeme na uprázdněné plochy bez starostí vysévat právě v červenci.

Brukvovité ještě vyrostou

Jsme zvyklí, že jednou z prvních jarních sklizní jsou ředkvičky. Je to samozřejmě dáno jejich rychlým vývojem. Stejně rychle porostou i v létě, a tak se určitě nemusíme bát vysít je ještě nyní. Na začátku příštího roku pak budeme moci dětem do školy připravit zdravou svačinku z domácích ředkviček. A pokud bychom toužili po různorodosti, není žádný problém doplnit výsev také o vodnici a letní druhy listových salátů, které snesou teplé a slunečné počasí. Bez šancí rozhodně nebude ani druhý výsev kedlubnů nebo červené řepy.

Něco na zimu...

Kromě zeleniny, o jejíž sklizeň se postaráme ještě před příchodem pravého sychravého podzimního počasí, nadešel čas na založení záhonů, které nám budou sloužit v zimních měsících. Na ně patří například zelí, růžičková kapusta nebo kadeřávek. V tomto případě si samozřejmě můžeme předpěstované rostlinky koupit na trhu a ušetříme si tím spoustu práce a čas. Kromě toho bychom v červenci neměli zapomenout zasázet ozimou cibuli, která v zemi vydrží až do příštího roku, kdy se budeme moci potěšit její sklizní.

Fazole? Proč ne?

Protože i na zahradě platí pravidlo, že je lépe práci udělat alespoň později, než nikdy, zkusme se ještě podívat, jestli nám náhodou nezbyla semínka fazolí. Právě polovina července je totiž tím pravým (a také posledním) termínem na jejich výsev tak, abychom si ještě v tomto roce užili jejich úrodu. I když třeba nepůjde o záplavy obrovských lusků, tak mladé a šťavnaté fazolky do podzimního salátu sklidit ještě stačíme. A o takovou dobrotu bychom se přece nechtěli dobrovolně připravit.

Práce a péče se vyplatí

Zkrátka a dobře – i když jsou prázdniny v plném proudu, zahrada odpočívat nemusí. Stačí si jen uvědomit, co všechno ještě můžeme do konce roku stihnout a začít na tom pracovat. Musíme ale počítat s tím, že mezi jednotlivými plodinami je potřeba záhon náležitě ošetřit a vysetou či vysázenou zeleninu pak pravidelně zalévat s ještě větší pečlivostí a pravidelností, než s jakou jsme se záhonkům věnovali na jaře. Musíme si uvědomit, že teplé a většinou suché počasí nemusí být pro všechny rostlinky tak docela ideální. Budou proto potřebovat víc naší pomoci. Odměna pak bude nejen dobrá, ale také zdravá.

Zdroje: istora, rustica, abecedazahrady