Většina lidí nedá dopustit na oblíbené muškáty, petúnie, surfinie či begónie. Existuje ale také mnoho dalších druhů, které vypadají v balkonových truhlících naprosto fantasticky, ale už málokdo o nich ví. Nechte se inspirovat barevnými květinami, kterým se daří na jižní i severní straně.

Podívejte se na video, jak osázet truhlík, který je přizpůsobený pro umístění na balkonové zábradlí:

Zdroj: Youtube

Vydatnou zálivku neodmítnou

Skvělou volbou do truhlíku na balkon jsou aksamitníky, známější jako afrikány žlutooranžové barvy, nestařec americký nebo clematis, malý popínavý keřík vhodný i do nádoby. Zajímavou rostlinou je bezpochyby také lantana, jejíž květy mají každý den jinou barvu. Za slunce a dostatek vody se odmění bujným kvetením po celé léto.

Letničky milující slunce

Bohatě kvetoucí letničky, které slunce přímo vyžadují, jsou verbena hybrida, též známá jako sporýš, exoticky vypadající vějířovky či všelicha, která opravdu kvete bez přestávky po celé léto. Kombinací těchto druhů můžete vytvořit pestrobarevné truhlíky, které vám budou všichni závidět. Oproti předchozím rostlinám však musíte u těchto dávat pozor na jejich přelití, jelikož jsou na to velmi citlivé.

Rostliny ze stepí vydrží i delší sucho

Stává se vám, že občas zapomenete rostliny zalít? Máme pro vás pár tipů, kterým to nevadí a pěkně pokvetou v klidu dál. Žlutě kvetoucí rostlina zvaná kosmatec, pochází ze stepních a pouštních oblastí, kde se na nedostatek vody přizpůsobila. Šrucha pochází naopak ze skalnatých svahů a bez jakýchkoliv potíží také přečká období sucha. Slunce oběma rostlinám vyhovuje, a proto jsou vhodné na jižní a jihovýchodní strany.

Trvalky na přímé slunce

Mimo klasických balkonovek a letniček můžete truhlíky osázet rovněž teplomilnými trvalkami, které vydrží až několik let. Na výběr máte krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké kopretiny, astry, zvonky, denivky či hvozdíky. Všechny tyto rostliny jsou nízké kultivary, které mají rády přímé slunce. Skvěle se hodí také mezi okrasnou travinu jako je ostřice nebo kostřava.

Barevné truhlíky i ve stínu

Severní strany bývá mnohdy těžké osázet, jelikož většina kvetoucích rostlin vyžaduje přímé sluneční záření. Přesto si tam můžete vyvěsit truhlíky, které budou mít nespočet barevných květů. Ideálními rostlinami jsou třeba fuchsie, které mají tisíce různých odrůd, netýkavka neboli sultánka, která pokvete celé léto, ale třeba taky lobelka, jíž se daří na všech světových stranách. I když mají tyto rostliny drobnější květy, rozhodně s nimi nešetří!

Související články

Zdroje: modernizahrada.com, prozeny.cz, abecedazahrady.dama.cz