Pokud máte na zahradě ovocné stromy a konkrétně hrušeň, měli byste vědět, že je přitažlivá pro značný počet nežádoucích škůdců. Právě jejich přítomnost by vám mohla vytouženou radost z bohaté úrody překazit.
Využijte v boji proti nim sílu přírody a vysaďte k hrušním vhodné společníky. Nejenže strom ochrání, ale vytvoří mu i příhodné podmínky k růstu. O které se konkrétně jedná?
Jak správně provést jarní řez hrušky a kterým chybám se vyhnout? Podívejte se na YouTube video na kanálu Jan Urbánek – pěstitel:
Hrušeň obecná neboli Pyrus communis
Jedná se o opadavý listnatý ovocný strom z čeledi růžovitých. Hrušně pocházejí nejspíš z oblastí jihozápadní Asie. Pak se dostaly do Řecka a postupně i dál do Evropy. Za dob starověkého Říma už bylo popsáno 35 odrůd.
Na našem území vypukl významný rozvoj ovocnářské produkce během 18. až 19. století, kdy vznikly další nové odrůdy. Pěstování hrušní je rozšířené ve všech oblastech mírného pásu.
Bobovité a luskovité rostliny
Pokud chcete ovocným stromům prospět, vysaďte pod ně hrách setý, bob obecný a jetel. Nejenže zkvalitní okolní půdu, ale zároveň ji prokypří, provzdušní a obohatí o vzdušný dusík. Mají totiž na kořenech hlízkové bakterie, které jsou schopné dusík z atmosféry přijímat.
Svými květy navíc lákají opylovače, jejichž přítomnost ovocnému stromu vždy prospěje. Na podzim vám udělá tento typ rostlin službu jako zelené hnojení.
Máta peprná
Na nežádoucí škůdce je vynikající máta, která odrazuje svou pronikavou vůní. Nesnáší ji hlavně mšice a dřepčíci. Znalci tvrdí, že máta vysazená blízko hrušně pozitivně ovlivní i chuť plodů. Mátové květy lákají opylovače a poskytují potravu včelám.
Lichořeřišnice
Pod hrušeň lze vysadit i oblíbenou letničku. Lichořeřišnice perfektně zastíní okolní půdu, kterou tak udržuje nejen dostatečně vlhou, ale i kyprou. Navíc krásně vypadá a je úžasnou dekorací každé zahrady, a hlavně se jedná o poměrně vyhledávanou léčivou bylinku a oblíbenou zeleninu. Odpuzuje mšice, housenky, slimáky, mravence i myši.
Křen
Velice dobře prosívají ovocným stromům i hluboce kořenící rostliny. Proto neváhejte k hrušni vysadit křen. Dokáže vynést na povrch živiny ze spodních vrstev a také vytvářejí přístup pro vodu a vzduch.
Vůně obsažených silic zmírňuje nejen výskyt plísní, ale i houbových onemocnění. Křen vysaďte v místech, kde zhruba končí koruna stromu, nikdy ne přímo ke kmeni.
Medvědí česnek
Pod hrušněmi lze pěstovat i zdravý medvědí česnek, který jistě také upotřebíte v kuchyni. Jeho výskyt má ozdravnou funkci pro půdu a je účinnou ochranou před mšicemi, housenkami, mravenci, ale i plísněmi.
Zdroje: www.gardenista.com, www.living.iprima.cz, www.izahradkar.cz