Letní sklizeň se pomalu blíží ke konci, ale neznamená to, že byste se již v letošní sezóně nemohli těšit z čerstvě urozené zeleniny. Které druhy ještě stihnete zasadit? Máme pro vás hned několik tipů!

Chcete znát 30 tipů na výsev zeleniny v srpnu pro sklizni? Podívejte na toto YouTube video na kanálu Plodná zahrada:

Zdroj: Youtube

Proč sázet zeleninu na podzim

Podzimní výsadba má několik výhod. Jednou z nich je dlouhá vegetační doba některých druhů zeleniny. Předností jsou i menší nároky na zálivku. Blížící se podzimní měsíce jsou deštivější než v létě, takže rostliny nepotřebují tolik zavlažovat. Mnoho druhů zeleniny má dokonce lepší chuť, pokud je sklizená v chladnějších měsících. Co lze tedy ještě zasadit?

Česnek

Pozdní léto a počínající podzim je ideální na výsadbu česneku. Jakmile teploty poklesnou na cca 10 až 15 °C, můžete se pustit do práce. Stačí česnek umístit do hloubky cca 4 cm. Díky tomu nehrozí zelenině, že by ji postihla houbová choroba, tzv. fuzarióza, která se projevuje na česneku lehce fialovým zabarvením.

Cibule

Cibule vysazená na podzim vyroste větší a vydrží déle čerstvá. Teplota půdy by neměla být nižší než 5 °C. V tomto období se sází do větší hloubky, tedy zhruba do 9 cm, do řádků vzdálených od sebe 20 až 30 cm, a to v rozestupech 8 až 10 cm. V případě, že chcete sklízet velké cibule, použijte cibulky o rozměrech do 2 cm. V opačném případě sklidíte pouze zelené stonky.

Ředkvičky

Vhodnou dobou pro podzimní pěstování ředkviček je druhá polovina srpna a počátek září. Vzhledem k tomu, že je vegetační doba této oblíbené zeleniny cca 30 až 40 dní, zhruba za měsíc budete moci čerstvé ředkvičky sklízet. Potřebují jen dostatečnou zálivku a trochu podzimního slunce. Pokud by snad nastaly přízemní mrazíky, přikryjte záhon s ředkvičkami netkanou textilií.

Špenát

Špenát je králem listové zeleniny a na pěstování je naprosto nenáročný. A to i na sklonku léta. Podzimní odrůdy se sázejí nejdříve na konci srpna. Využijte záhon po rané zelenině, který je v polostínu, zamezíte tak případnému rychlému vysychání půdy, což klíčícím semínkům špenátu nedělá dobře.

Hrášek

Během srpna i celého září je také čas na výsadbu hrášku. Pokud bude příhodný podzim, dočkáte se chutných lusků. Během 2 až 3 týdnů začne hrášek kvést a pak už záleží jen na počasí. Zeleninu lze pěstovat i v nádobách, které lze v případě mrazíků přenést do přívětivějšího prostředí.

Rukola

Konec léta je také časem výsadby pro rukolu. Prvních zelených lístků se dočkáte cca za 6 týdnů. Mějte však na paměti, že rostliny potřebují dostatek prostoru a vláhy.

Péče o sklizené záhony

Po letní sklizni je péče o záhony klíčová pro zajištění úrodné půdy pro další sezónu. Nejprve odstraňte zbytky rostlin, plevel a jakékoli jiné organické zbytky, které by mohly přitahovat škůdce nebo šířit nemoci. Půdu pak důkladně prokypřete, aby se provzdušnila a obnovila svou strukturu. Doporučuje se přidat kompost nebo dobře rozložený hnůj, což obohatí půdu o živiny a zlepší její schopnost zadržovat vodu. Pokud neplánujete zimní výsadbu, je vhodné vysít zelené hnojení, například hořčici nebo vikev, které zlepší půdu a zároveň zabrání erozi. Nakonec záhony mulčujte, aby se chránily před plevelem a mrazem.

Související články

Zdroje: www.nkz.cz, www.zahradkarskaporadna.cz, www.prima-receptar.cz