Při letních výsevech nesmíme nechat klíčící semena zaschnout
Zdroj: lovelyday12 / Shutterstock.com

Co zasít v červenci?

Nejen jaro je časem výsevů. I ze semínek svěřených půdě nyní můžeme vypěstovat spoustu lahodné zeleniny. Výběr druhů je však již menší.

Od mrke po kapustu

V červenci můžeme vysít mrkev, především odrůdy s kratším či kulatým kořenem, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, keříčkové fazolky, mangold i špenát. Je také čas pro výsev zimní zeleniny: růžičkové kapusty, kadeřávku, póru. Vysévat můžeme rovněž zelí pro podzimní a zimní sklizeň, a pro sklizeň v příštím roce černý kořen a ozimou cibuli. Průběžně můžeme vysévat i letní odrůdy ředkviček, nejlépe do polostínu. Při růstu je pravidelně zaléváme, aby při nedostatku vláhy předčasně nedřevnatěly, či nepraskaly kvůli střídání sucha a zálivky.

Kadeřavý salát je dekorativní na záhonu i na talíři Kadeřavý salát je dekorativní na záhonu i na talíři Zdroj: WindAwak / Shutterstock.com

Saláty až do podzimu

V průběhu července můžeme vysévat saláty, ovšem pouze letní odrůdy, odolné proti horku, hořknutí a vybíhání do květu. Odrůdy určené k řezu listů můžeme sklízet brzy, po seříznutí obrůstají. Na hlávky hlávkových odrůd vysetých v červenci si počkáme na konec září. Vůči horku je odolný i ledový salát, který však ucelené hlávky tvoří dlouho. Rovněž čekanku zasetou nyní budeme sklízet na podzim. Vysít můžeme čekanky pro sklizeň kořenů a pozdější rychlení, nebo červené či zelené salátové čekanky s nahořklou chutí pro podzimní hodování. Půdu kolem rostoucích sazeniček mulčujeme slámou, zaschlou trávou nebo listím – mulč zmírní výpar vody, růst plevelů, chrání i půdu a podporuje tvorbu humusu, který opět pomáhá zadržovat vodu.

Jemně nahořsklá a křupavá salátová čekanka je pochoutkou i lékem Jemně nahořsklá a křupavá salátová čekanka je pochoutkou i lékem Zdroj: Rawpixel.com / Shutterstock.com

Listová zelenina vyžaduje dostatek vláhy, aby byla křehká, nehořkla a nevybíhala předčasně do květu. Výhodou bývá v letních měsících i zastínění - například v polostínu pod stromy, vedle plůtku z pnoucích fazolí, hrášku, okurek. Salát zde také spolehlivěji vyklíčí, protože příliš vysoké teploty semínkům nesvědčí. V úplném stínu však špatně tvoří hlávky.

Roketu a kopr pro sklizeň mladých lístků opakovaně vyséváme a včas sklízíme, přičemž po seříznutí obrazí. 

Akční letáky