I přestože je col pro lidské zdraví ne příliš prospěšná, spousta lidí ji s radostí konzumuje klidně i každý den. Naopak velmi prospěšná je ale pro rostliny, které dokáže ochránit nejen od všelijakých škůdců, ale také podpoří jejich růst, jelikož je jeho výborným stimulantem. Vyzbrojte se tímto černým nápojem dřív, než bude pozdě!

Ve videu můžete vidět 10 užitečných tipů, ve kterých je tento nápoj naprosto geniální:

Zdroj: Youtube

Na mšice

Nebaví vás neustálé boje se mšicemi, které se na rostliny pořád vracejí? Vyzkoušejte domácí postřik, jenž vám pomůže zbavit se těchto malých škůdců jednou pro vždy. Otevřete si lahev coly a nechte ji zvětrat. Jakmile v ní nebudou žádné bublinky, přelijte ji do rozprašovače spolu s trochou tekutého mýdla. Směs protřepejte a aplikujte na postižené rostliny každé dva týdny.

Konec slimáků v zahradě

Někteří zahrádkáři běžně chodí s nádobou na slimáky, které po zahradě sbírají, aby jim neničili úrodu. Pokud máte s nimi problém i vy, zkuste snadnou vychytávku, která slimáky naláká, a vy tak budete moct posbírat hned všechny na jednom místě. Stačí, když nalijete do nádoby colu, kterou umístíte do zahrady.

Účinný lapač komárů

S blížícím se létem přicházejí také nenávidění komáři, kteří nám doslova pijou krev. Vyrobte si fantastický lapač, jenž tyto škůdce při večerním posezení na terase nesmírně přitahuje. Do otevřené nádoby nalijte colu a přidejte sušené droždí. Vůně naláká komáry dovnitř, kteří se však zpátky již nedostanou, jelikož nebudou schopni vyletět úzkým otvorem ven. Užijete si tak pěkné posezení pod širým nebem bez svědících pupínků po celém těle.

Prevence proti plísním

Potýkáte se každý rok s plísní na vašich okurkách a rajčatech? Vyrobte si levný postřik, který plísním nedovolí vzniknout. Účinný roztok získáte z 10 litrů vody, 250 ml coly a 0,5 litru syrovátky. Vše pečlivě promíchejte, nalijte do postřikovače a ošetřete s ním veškeré rostliny, které jsou na plísně háklivé.

Snadná dezinfikace kompostu

Kompost je dobré čas od času zbavit všemožných plísní, které v něm mohou vesele bujet. K dezinfikaci vám skvěle poslouží zase cola, která díky cukru a kyselině fosforečné zbaví kompost všech nežádoucích plísní. Při pravidelném zalévání kompostu tímto nápojem se urychlí také proces rozkladu a plísním zkrátka nedá možnost se znovu vytvořit.

Související články

Zdroje: adbz.cz, svetkreativity.cz, zahrada.firenews.video