obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čtyřboč čili novozélandský špenát: Jak ho pěstovat a sklízet?

Vedle špenátu setého lze pěstovat celou řadu dalších druhů, často bujněji rostoucích a méně náročných, které můžeme v kuchyni upravovat podobným způsobem. Mezi nejzajímavější patří čtyřboč.

Špenátu setému se podobá špenát novozélandský, dnes nazývaný spíše čtyřboč rozložitá (Tetragonia expansa). Pochází z Austrálie, Oceánie a Nového Zélandu. Botanicky nemá se špenátem nic společného, patří do zcela jiné čeledi.

Čtyřboč mlžete upravivat stejně, jako špenát. Čtyřboč mlžete upravivat stejně, jako špenát. Zdroj: Shutterstock.com / picturepartners

Výsev a pěstování

  • V březnu můžeme čtyřboč pěstovat ve skleníku, fóliovníku či v pařeništi. Vzrostlý špenát čtyřboč (Tetragonia expansa) je mohutná rostlina Vzrostlý špenát čtyřboč (Tetragonia expansa) je mohutná rostlina Zdroj: Shutterstock.com / Cora Mueller Získáme tak kvalitní, měkké listy.
  • Na venkovní záhon semena vyséváme v dubnu nebo v půlce května, předpěstované rostliny vysazujeme na minimální spon 70 cm.

Rostliny vytváří mohutné, až metr dlouhé stonky. Výsevy můžeme zakrýt bílou netkanou textilií. Čtyřboč může růst „neukázněně“ do stran, je proto lepší mu nechat dostatek místa.

Sklizeň

Odlamujeme lístky nebo sklízíme celé lodyhy. Čtyřboče sklízíme také v létě, kdy krásně vyplní mezeru mezi oběma sklizněmi špenátu. V té době sice také kvetou, ale nemá vliv to na kvalitu listů. Po odkvětu se však mohou semena samovolně vysemeňovat a zaplevelovat záhony, květy tedy raději odlomíme. Pro samozásobení listy stačí několik rostlin.

Akční letáky