Co vám kazí sklizeň cuket?
Těšili jste se a cukety zalévali, přihnojovali a starali se o ně a teď to vypadá, že z nich nebude nic? Kartami letos dost míchá počasí, i když se zdá, že vlastně není špatné a letní úrodě přeje. Občasné vydatné srážky a také kroupy jsou schopné poničit i dobře se vyvíjející plody. Objevila se hniloba i u vás?
Cukety umí pozlobit a ví to také autor tohoto videu z YouTube kanálu Zahrada ve městě. Jak pečuje o své cukety on, se můžete dozvědět v tomto příspěvku.
Hniloba na cuketách, škůdci a nedostek minerálů
Hniloba způsobená plísní je hlavní příčinou degradace plodů cuket. Plísním samozřejmě déšť pomáhá a kroupy, které plody poškozují, taktéž. Proti plísním nezbývá než cukety stříkat a případně chránit síťovinou nebo geotextílií proti nepřízni počasí.
Se zahníváním plodů a plísněmi však můžete mít významně větší problémy také díky škůdcům. Každé i velmi malé poškození plodu je vstupní branou pro plísně i další onemocnění. Ptáci, ale také slimáci, mohou i malým poraněním plodu přispět k rychlejšímu nástupu zkažení cuket.
Může se ale také stát, že před plísněmi se vám podařilo plody vaší práce uchránit, škůdci na ně nemohou, a přesto se něco s cuketami děje a od špiček se kazí, flekatí až černají. Může jít o nedostatek vápníku, který je typický spíš pro rajčata nebo papriky.
Čím ochránit cukety?
Mnohé postřiky proti plísni najdete na policích hobby marketů. Hledáte-li jiné než postřiky chemické, vyzkoušet můžete například chytrou houbu. Jde o parazitickou houbu, která likviduje plísně.
Chytrá houba čili Pythium oligandrum se používá například jako prevence proti plísni jahod, dnes ji však lze použít například při boji s plísněmi v interiéru a kdekoli, kde potřebujete. Její použití je bezpečné a ohleduplné k přírodě. Není ovšem vyloženě levné.
To jsou ovšem také mnohé po domácku připravované postřiky. Z domácích postřiků proti plísni se používá jako prevence například mléko, česnekový nebo cibulový postřik. U těchto postřiků však počítejte s nutností častého opakování. Mléko je třeba ředit s vodou v poměru zhruba 1:2 a opakovat postřik zhruba každých 7 až 10 dnů.
Bohužel, plísní napadené plody už nejsou vhodné ke konzumaci. Otrhávejte je a likvidujte.
Nedostatek vápníku nevyřešíte ovšem okamžitě. I když dodáte rostlinám potřebné minerály neprodleně, kazící se plody s tmavnoucími špičkami už nezachráníte. Plody však lze určitě konzumovat. Odstraňte jen nepěknou část a cukety hned zpracujte.
Pro podporu rostlin použijte hnojiva s vápníkem, který budou moci rostliny rychle metabolizovat. Vaječné skořápky jsou sice bezvadné, ale tuto schopnost rozhodně nemají.
Zdroje: floranazahrade.cz, chalupari-zahradkari.cz