obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Cykas, krásná a živoucí vzpomínka na pravěk: Jak ho doma pěstovat?

Patří mezi nejstarší rostliny na Zemi. Vznikl již v prvohorách, poté kraloval v době přesliček a dinosaurů a fosilie dokazují, že rostl i v našich krajích. Dnes ho pěstujeme jako vzácný skvost.

Zatímco na úsvitu věků byla planeta jejich, dnes cykasy rostou pouze ve východní Asii, vzácněji v Austrálii, Africe a na Madagaskaru. Jako pokojovou či přenosnou rostlinu můžeme pěstovat například cykas zavinutý (Cycas revoluta). Z hnědého šupinatého základu raší téměř metr dlouhé, zpeřené listy v ladných obloucích.

rozvíjející se listy cykasu rozvíjející se listy cykasu Zdroj: Shutterstock.com / Nad Val

Rozvíjejí se podobně jako u kapradin a pozorovat jejich růst je velký zážitek. Jsou však velmi křehké, při vývinu je lepší se jich vůbec nedotýkat. Cykas žije dlouho – i v květináči při dobré péči třeba 60 let. A žije a roste pomalu, za rok vytvoří jen pár listů.

Pěstování cykas zavinutý (Cycas revoluta) cykas zavinutý (Cycas revoluta) Zdroj: Shutterstock.com / Moskwa
  • Aby cykas prospíval, potřebuje co nejvíce světla, má rád i přímé slunce.
  • Vyhovuje mu pokojová kolem 18°V, v zimě, při menším přísunu světla, může i klesnout, nikdy však ne pod 5°C.
  • Spíše než každodenní zálivka mu vyhovuje jednou za delší dobu štědrá dávka vláhy, poté nechejte substrát proschnout. V zimě při nízké teplotě vyžaduje vláhy velmi málo. Od jara do podzimu přidávejte do zálivky jednou měsíčně hnojivo pro pokojové rostliny.
  • Cykas roste pomalu, přesazování mu stačí jednou za tři roky. Dařit se mu bude ve směsi listovky, perlitu a kvalitního vyzrálého kompostu, který prošel horkou fází, nebo v kvalitním substrátu pro pokojové rostliny, který můžete ještě vylehčit perlitem nebo vermikulitem. Substrát musí být propustný.

 

pohled na cykas shora pohled na cykas shora Zdroj: Shutterstock.com / Daimond Shutter

V létě můžete cykasu dopřát letnění. Na přímé slunce ho zvykejte pomalu – až se otuží, sluneční lázeň mu prospěje.

Akční letáky