Do sklepa i na půdu

Je na čase sklidit i ty nejpozdější, zimní odrůdy jablek a hrušek. Měly by být dobře vyzrálé, ale očesané dříve, nežli přijdou první mrazy. Plody zimních odrůd, pokud jsou sklizené šetrně – bez otlučení – a správně uskladněné, mohou vydržet až do jara. Mnohé dojdou a budou nejchutnější až na Vánoce a později. Plody, které se nepodařilo sklidit bez poškození, raději ihned zpracujte – můžete z nich vyrobit křížaly, mošt, kompoty i pálenku. V říjnu také pokračuje sklizeň dýní, vinné révy, lískových a vlašských ořechů. Ty sušte pomalu, když se na kamnech nebo topení zapaří, uvnitř mohou plesnivět. Potřebují stejně vzdušné a suché místo, jako sušené bylinky, jen světlo jim nevadí.

Podzimní vitamíny

Zrají šípky, které poskytnou přirozený a bohatý zdroj vitamínů po celou zimu. Sklízet je můžete z růží planých i pěstovaných, velké a kvalitní plodí například růže svraskalá, přímo pro šípky se pěstují růže dužnoplodé, skvělá je odrůda Karpatia. V teplých létech však dozrává dříve nežli růže plané – pokud ještě není sklizená, je nejvyšší čas, protože při přezrání sice sílí chuť (vhodné na marmeládu), ale ubývá vitamín C. Stále ještě můžete sklízet a zpracovávat i chutné a léčivé plody aronie a sladkoplodého jeřábu, hlohu, dřínu…

Otužilá zelenina

Většinu zeleniny, především plodové, je třeba včas, tedy před příchodem mrazíků, sklidit a dobře uskladnit. Rajčata i papriky mohou dozrát při pokojové teplotě, zvláště pokud vedle nich umístíte ovoce, které je ve zrání podpoří. Ovšem jsou i druhy zeleniny, které, pokud ještě nedorostly, můžete na záhoně bez obav ponechat. Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snese pekingské zelí, hlávková kapusta, mrkev, salát i endivie. Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií.

Až do jara na záhonech vydrží mrazuvzdorné druhy zeleniny: růžičková kapusta, zimní pórek, špenát, pastinák, kořenová petržel (ta ovšem nesnáší holomrazy, proto je třeba ji případně přikrýt), dvouletky, černý kořen a artyčok.