Děčínská kotva, jak se největší tuzemské mistrovství floristů jmenuje, prožila v roce 2009 svůj 38. ročník – teprve druhý však v překrásné zámecké scenérii. Pořadatelé zvolili velmi atraktivní téma: Svatba.

A tak junioři (20 studentů zahradnických škol bez omezení věku) i senioři (10 profesionálních floristů, zaměstnanců zahradnických firem a květinových prodejen) vymýšleli nejen netradiční kytice a košíčky, ale také dekorace konkrétních kostelů, šatů a podnosů na prstýnky…

Květinové slavobrány jako umělecká díla

Nejefektněji působily květinové slavobrány pro svatby v přírodě.

1. cenu v kategorii seniorů získal Přemysl Hytych z firmy Fleura Brno. Absolvent vysoké školy zahradnické má již devítiletou zkušenost z vázání květin, sledování trendů, vymýšlení nových nápadů.

Zadána byla jen šířka 160 centimetrů (odpovídající šíři tradiční svatební uličky) a předem povolena co nejjednodušší podpůrná konstrukce.

Během dvou a půl hodiny pak vyrostlo v parku mnoho půvabných kreací. Spolu s barokními sochami a průhledy na město jedním slovem – nádhera!

Floristé lidem pro radost

Práce šikovných floristů mohla několik dnů obdivovat široká veřejnost. Také odborná porota byla velmi spokojená. Jak nám prozradila předsedkyně jury pro kategorii juniorů Tatiana Kuťková, celková úroveň soutěžních prací velmi stoupla.

„Přispěla k tomu jistě moderní a fundovaná učebnice Floristika, která vyšla před 2 lety. Nejmladší floristé díky ní získali odvahu a nebojí se experimentovat, přičemž mají i vysokou technickou úroveň, o čemž též svědčí přibývající ceny z mezinárodních soutěží.“