Zdroje: styl.instory.cz, www.bylinkyprovsechny.cz

S děhelem se můžete setkat po celé Evropě, ale i v Asii či Kanadě. V Čechách existují dva druhy, děhel lesní horský a děhel lesní pravý. Je s ním spojena legenda, kdy archanděl Gabriel prozradil poustevníkovi léčivé účinky na dýchací cesty.

Jinak byl děhel do 20. století považován za zeleninu, která zabraňuje kurdějím a lze ji snadno skladovat. Stonky se jí čerstvé, listy se nakládají do octa, a pak přidávají pod maso. V dnešní době se však děhel už jako zelenina nevyužívá.

Kořen má blahodárné účinky

Přišlo se však na mnoho dalších vlastností, které tato bylinka má. Kořen se používá ve formě čaje a léčí poruchy trávicího traktu, dýchacího ústrojí a nervového systému. Také snižuje horečku, tlumí infekci a chřipku. Děhel lesní také pomáhá navodit chuť k jídlu, funguje proti plynatosti a uvolňuje křeče.

V některých zemích je děhel dokonce chráněný, u nás je ale považován za plevel. V kořenech se nachází éterické oleje, flavony, třísloviny a cukry. Kombinace těchto látek podporuje trávení, funkci žlučníku a slinivky. Posiluje imunitu při horečce a chřipce a zbavuje průdušky hlenů. Je skvělý také pro zimomřivé lidi.

Působí blahodárně i při revnatických potížích. Připravujte si z něj speciální koupel. Dvě hrsti sušeného děhelu přiveďte k varu a nechte čtvrt hodiny louhovat. Do vany si pak přidejte vylouhovaný odvar a buďte v ní alespoň půl hodinky, aby fungoval.

Nepoužívejte ho v těhotenství

Nepoužívejte ho v těhotenství, mohl by vám způsobit potrat a není vhodný ani pro kojící ženy. Dětem ho můžete dávat čichnout, pokud se jim dělá špatně v autě. Jeho vůně také osvěží vzduch v autě především v zácpě nebo za slunečného počasí.

U nás ho můžete najít především na březích potoků a v úrodných nížinách. Kořen, který se sbírá, je nejprve nasládlý, pak palčivý a konec je hořký. Kromě lékařských účelů má úspěchy i v kosmetice a potravinářství.