Zahrada je pro děti rájem, kde by v létě měly trávit co nejvíce času. Drobotina se venku zabaví lehce a snadno, děti hrají nejen klasické hry, ale vymýšlejí i vlastní, nové. Připravte jim o trochu zábavy navíc a doplňte zahradu o nějakou novou dětskou atrakci. Jaké jsou možnosti, kolik prostoru potřebujete a co vás to bude stát?
Hrací centra
Pro vlastníky větších zahrad padá do úvahy dětské hrací centrum. Tyto malé stavby mají v sobě nejčastěji zabudovaný domeček se žebříkem, skluzavku, houpačku, pískoviště i prolézačky. Pořizovací cena je však dosti značná. Pokud se spokojíte s plastem, připravte si k nákupu takovéto složitější sestavy osm až deset tisíc korun. Jestliže dáváte přednost dřevěným výrobkům, počítejte s investicí dvaceti až třiceti tisíc, menší dřevěný domek stojí kolem patnácti tisíc. Postačí-li vašim dětem přízemní plastový domeček bez dalších atrakcí, bude investice představovat asi dva tisíce. Ještě méně vaší peněženku zatíží zakoupení stanu, nezaplatíte za něj víc jak pětistovku. K dostání je nepřeberně vzhledů a tvarů, zakoupit můžete i navazující prolézací tunely.
Trampolíny
Děti rády hopsají a venku na zahradě se mohou vyřádit dosyta. Ideálním řešením se jeví trampolína. Předem ale zvažte kapacitní možnosti své zahrady. Stabilní trampolína s ochrannou sítí má průměr přes tři metry a zabere tedy dost velký kus pozemku. Takovéto bytelné trampolíny mají nosnost i 150 kg, nemusí se tedy na ně bát ani dospělí. Ceny se pohybují od čtyř tisíc výš, utratit můžete klidně i deset tisíc. Levnější variantou určenou hlavně pro menší děti jsou nafukovací trampolíny nebo skákací hrady, které mohou posloužit i jako hrací koutek nebo bazének. V tomto případě vám na nákup postačí tisícovka. Určitě vybírejte pečlivě, na zahradu patří jen kvalitní trampolíny se všemi bezpečnostními prvky.
Kolotoče
Mít na zahradě kolotoč? Nic nemožného. Pořídit si domů kolotoč však vyjde pořádně draho. Jestliže nehodláte utratit i třicet tisíc korun, poohlédněte se po levnější alternativě. V nabídce obchodů najdete například dvouramennou houpačku, která umožňuje dětem se při houpání točit dokola o 360°. V tomto případě si vystačíte s dvěma tisíci.
Pískoviště
Pískoviště je stálicí dětské zábavy. Možností zpracování, materiálu i cenových hladin je hodně. Jak vybrat to nejlepší pískoviště?
Skluzavky
Prostorově náročnější hračkou jsou skluzavky. Při pořizování opět vycházejte ze stáří dítěte. Malému špuntovi postačí plastová skluzavka se skluznou plochou kolem jednoho metru. Taková pro vás představuje investici zhruba tisíc korun. S rostoucí velikostí a náročností zpracování stoupá i cena, větší skluzavky stojí dva tisíce. Před nákupem si promyslete nejen umístění skluzavky v zahradě, ale i její uložení přes zimní měsíce. Většinou jdou tyto skluzavky snadno demontovat a složit.
Houpačky
Venkovní houpačky se vyrábějí v mnoha typech a zpracováních. K dostání jsou samostatně stojící houpačky s konstrukcí vyráběnou ze dřeva. V tom případě nemusíte řešit, kam houpačku zavěsíte. Vycházejí samozřejmě dráž, stojí průměrně tři až čtyři tisíce korun. Podobnou investici vyžaduje i houpací kruh, jeho výhodou však mimo jiné je, že v něm lze houpat i děti, které ještě samy nesedí. Levnější variantou jsou jednoduché závěsné houpačky, přijdou jen na pár stovek, stejně jako stojící plastová houpadla.
Hrátky s vodou
Vodní dovádění si děti užijí i jinak, než v bazénu. Za tisícovku jim pořídíte parádní dětský nafukovací vodní koutek, kde se dá klouzat, hopsat, přelévat voda i jinak dovádět. Poznání i zábavu pro malé objevitele zajistí vodní stůl, díky němuž mohou vodu přečerpávat, pouštět využívat ji jako hnací sílu a sledovat její chování. Neobvyklá hračka vyjde přibližně na patnáct set.
Nákladní autíčka
Nakládat písek, vyklápět ho, pomoci s přepravou zahradního nářadí, povozit kočku nebo malého brášku, to a mnohem víc děti dokážou díky venkovnímu nákladnímu autíčku. Přestože na trhu najdete několik různých autíček z dovozu, v generaci současných rodičů malých dětí těžko potkáte někoho, kdo by v dětství neměl nebo alespoň neznal klasickou tatrovku, ať už model 148 nebo jeho nástupce model 815. Už od 80. let se u nás tato hračka těší velké oblibě a v současné době zažívá svou renesanci v nové podobě. Není bez zajímavosti, že i původní originální tatrovka je stále ve výrobním programu tradičního výrobce. Můžete tedy svému potomkovi pořídit naprosto stejnou hračku, s jakou jste si kdysi hráli i vy. Pokud autíčko není vaším favoritem, sáhnout můžete po kolečku, sekačce nebo traktůrku.