Může neshrabané listí způsobit katastofu na zahradě?
Zdroj: CandyBox Images / Shutterstock

Jaké počasí nás čeká v listopadu a co je nutné stihnout ještě na zahradě?

Zima se už nezadržitelně blíží. To však neznamená, že si zahrádkáři mohou dát nohy nahoru. Listopad je totiž posledním měsícem, během něhož by se měly dokončit všechny důležité práce. Ty však bude doprovázet typické podzimní počasí. Jaká je dlouhodobá předpověď na listopad?

Dlouhodobá předpověď na listopad

Déšť a ochlazení. To můžeme čekat během celého jedenáctého měsíce v roce. Podle dlouhodobé předpovědi počasí budou první listopadové dny ještě slunečné. Ke konci prvního týdne však přijde inverzní počasí, které s sebou přinese mlhy a déšť. „První listopadový týden už bude bohatší na srážky, převládat bude zvětšená oblačnost s občasným deštěm nebo přeháňkami, na vrcholcích hor bude přechodně i sněžit. Odpolední teploty se budou pohybovat zpočátku týdne ještě mezi 10 až 15 °C, postupně klesnou na 6 až 12 °C," říká meteoroložka Dagmar Honsová. V druhé dekádě se výrazně ochladí. Začne také přibývat frontální oblačnost a srážky. Podle meteorologů mohou být denní úhrny kolem 5 milimetrů. Koncem listopadu nás čeká proměnlivé počasí s možností sněhových přeháněk hlavně v horských oblastech. Denní teploty by se měly pohybovat kolem 8-10 °C.

Déšť a ochlazení. To můžeme čekat během celého jedenáctého měsíce v roce. Déšť a ochlazení. To můžeme čekat během celého jedenáctého měsíce v roce. Zdroj: Tanya49/Shutterstock.com

Listopad na zahradě

Zahradní práce jsou nyní ve znamení chystání rostlin a prostoru k zimnímu spánku. Keře se musí zazimovat a stromy natřít vápnem. Startuje také péče o zvířecí přátele. Nachystejte si ptačí budky a začněte s přikrmováním.

Okrasná zahrada

Během příznivějších dní zkuste udržovat okrasnou zahradu v co nejlepším stavu.

Trávník

V listopadu průběžně shrabávejte listí, aby se na trávníku nezačaly objevovat skvrny nebo ho nenapadla plíseň sněžná. Před zimou by měl mít délku nejlépe 3-4 cm.

Lepší půda

Pokud jste si dělali půdní rozbor, je právě nyní ten nejlepší čas na vápnění. To se provádí jednou za tři roky. Vápník pomáhá zlepšovat drobivou strukturu zeminy a provzdušňuje ji. Vápnění prospěje většině listové a kořenové zelenině, ovocným a okrasným dřevinám, jímž vyhovuje mírně kyselá půda. Naopak nikdy nevápněte půdu, v níž rostou kyselomilné rostliny.

Vydezinfikujte skleník

Po poslední sklizni záhony ve skleníku zryjte, odstraňte zbytky kořenů a půdu vydezinfikujte. Na 10 m2 aplikujte půl kilogramu vápna. Vápno zapravte do půdy, zalijte a záhon zakryjte na 2-3 týdny plastovou fólií.

Čisté stroje

Motorové pily, křovinořezy a další dvoutaktní stroje očistěte od nánosu trávy, oleje a dalších nečistot. Ukládejte je bez paliva. Čtyřtaktní stoje můžete uskladnit s benzinem. Nože, nůžky, sekery a pilky naostřete, rezavé nářadí očistěte smirkovým papírem a drátěným kartáčem. Pak je ošetřete olejem na šicí stroje.

Zazimování růží

I přesto, že růže snesou velký mráz, je vhodné je zazimovat. Odstřihněte odkvetlé květy a šípky a stonky zkraťte na polovinu. Ze záhonu odstraňte spadané listí a mulčovací kůru. Pak ke keřům přihrňte zeminu nebo kompost do výšky 15-20 cm tak, aby byla zakryta první očka. Poté růže zakryjte netkanou textilií.

Ovocná zahrada

I ovocné stromy potřebují před zimou péči. Co je třeba stihnout?

Tradiční ochranou je natření kmenů a případně i silnějších větví vápnem s vodou. Tradiční ochranou je natření kmenů a případně i silnějších větví vápnem s vodou. Zdroj: profimedia.cz

Ovocné stromy

Výsadbu ovocný stromů byste měli stihnout do poloviny listopadu. Výjimku tvoří broskvoně, meruňky a ve vyšších nadmořských výškách také ořešáky, které je nutné vysadit dříve.

Zmlazení starých jabloní a hrušní

Pozdní podzimní řez povzbuzuje stromy k obnově výhonů. Při zmlazování se provádí hluboký řez, především vrcholu a vnějších partií. Strom by měl mít po tomto řezu tvar pyramidy.

Ochrana kmenů

Zásaditý vápenatý nátěr omezuje výrazně množství škůdců pod kůrou, ničí houbové výtrusy, mech a lišejníky. Další výhodou je vyrovnání rozdílů teplot na kmeni. Zabráníte tak vzniku mrazových trhlin. Mladší stromky také obalte slámou, rákosem nebo alespoň netkanou textilií. Budou tak chráněné před promrznutím a okusem zvěře.

Sadba

Se sázením či setím si v listopadu nemusíte dělat starosti. Výjimku však tvoří česnek, který by se měl sadit tehdy, kdy je teplota půdy dlouhodobě pod 9 stupňů Celsia. Předejdete tak napadení nebezpečnou houbovou chorobou – fusariem.

Zdroj:

www.zivotvcesku.cz, www.treking.cz, www.zahrada-centrum.cz

Akční letáky