Jaké bude počasí v únoru?
Zdroj: Shutterstock

Předpověď počasí na únor: Co vše vám počasí dovolí udělat na zahradě?

Jako mávnutím kouzelného proutku tu máme konec ledna. Máme pro vás, milí zahrádkáři, připravenou dlouhodobou předpověď počasí, abyste si mohli naplánovat nutné úkony, které vás na zahradě čekají.

Únor patří v našich podmínkách k chladnému měsíci. Letos by měl být únor teplotně průměrný, ale srážkově nadprůměrný. V tomto období se průměrná teplota pohybuje okolo -0,9 °C, úhrn srážek činí 32mm. Čeká nás v počasí nějaké překvapení? Pravděpodobně ne. Všechno by mělo být, tak jak má.

Přelom ledna a února

Na přelomu měsíce ledna a února nás čekají teploty lehce nadprůměrné. Denní maxima se budou šplhat ke třem stupňům, noční průměrné teploty poklesnou k -2 °C. Srážky by měly být ke konci měsíce vydatnější, ale postupně by měly ubírat na intenzitě.

Na leden si deštník rozhodně připravte. V únoru rozhodně deštník využijete. Zdroj: Profimedia

První půlka února

Týdenní průměr nejvyšší denní teploty se bude pohybovat okolo 3 °C a to skoro po celý měsíc. Noční průměr klesne k mínus 3 stupňům. Většinu dne bude zataženo, místy sněžení, v nižších polohách déšť nebo déšť se sněhem. Množství srážek bude nejprve trochu vyšší, ale postupně bude klesat. Sluníčka se pár dnů také dočkáme, alespoň po část dne.

Druhá půlka února

V druhé polovině měsíce se trochu ochladí, zejména hned zpočátku, ale ke konci února nás čekají přívětivější denní teploty, které by měly dosáhnout až k 11 °C. Noční teploty budou ale padat pod bod mrazu. Sluneční paprsky by nás měly „nabít“ více než v první půlce měsíce.

Co dělat v únoru na zahradě

  • Až roztaje sníh, zkontrolujte skalničky, někdy je mráz vytáhne z půdy.
  • Jestli bude ve vašem kraji vydatně sněžit, tyto dny se vypravte na zahradu a setřeste těžký sníh z rostlin, kterým by mohl ublížit (jedná se zejména o jehličnany).
  • Nezapomeňte ani na ptactvo! Přikrmováním slunečnicí rozhodně nic nezkazíte a ptáci se vám pak v sezóně odvděčí svým zpěvem a zbaví zahradu některých škůdců.
  • Máte v plánu vytvořit na zahradě letos něco extra? Je nejvyšší čas si to detailně naplánovat!
  • Sklízejte mrazuvzdornou zeleninu ze zahrádky, kdy je zrovna potřeba.
  • Už vám chybí přísun „domácích“ potravin? Rychlit můžete doma na okně například pažitku, řeřichu, naťovou cibuli a petržel nebo čekankové puky.
  • Okrasné květiny s dlouhou vegetační dobou je nutné vysít nejpozději v únoru, jde třeba o pelargonie nebo lobelky.
  • Pokud počasí dovolí, můžete se pustit po druhém únorovém týdnu do výsadby a výsevu do skleníku. Ve skleníku, který máte vytápěný, směle dejte salát, okurku i kedlubnu. Do nevytápěného můžete nastrčit například ředkvičky.
  • Nemrzne a po sněhu ani památky? Je čas zkontrolovat trávník!

Sníh otužilé růžičkové kapusty nevadí, na rozdíl od sucha a prudkých změn teplot Sníh otužilé růžičkové kapusty nevadí, na rozdíl od sucha a prudkých změn teplot Zdroj: Frank Gaertner / Shutterstock.com

Pranostiky na únor

Jistě nějaké pranostiky znáte, k nejznámějším patří „únor bílý – pole sílí“, ale zmíníme i ty méně známé:

Únorová voda – pro pole je škoda.

Nechce-li severňák v únoru váti, v dubnu se to musí přec jenom státi.

V únoru když skřivan zpívá, velká zima potom bývá.

Mnoho mlh v únoru přivodí mokré léto.

Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.

Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.

Zdroje: www.accuweather.comwww.zahrada-centrum.czwww.meteopress.cz

Akční letáky