SkleníkK 5
Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Dobrý základ je pro skleník důležitý

Při zvažování koupě skleníku je nezbytné zvážit i kvalitu základu, který pro skleník vybudujeme. Mohlo by se zdát, že ke skleníkům základ není třeba a můžeme je postavit na co nás napadne. Opak je ovšem pravdou. Aby vám skleník dlouho a dobře sloužil, tak kvalitní základ je stejně důležitý jako kvalitní skleník.

[Komerční prezentace] 

Český výrobce skleníků, společnost Limes Litomyšl s.r.o., radí pod skleníky vybudovat pevný a odolný základ. Skleníky vyrábí především z žárově pozinkovaného plechu a skla. V nabídce mají samozřejmě i dnes populární polykarbonátové výplně. Z jejich zkušeností vyplívá, že dobrý a poctivý základ je velice důležitý a nezáleží na tom, zda se jedná o skleněnou nebo plastovou výplň. Skleník o rozměru 2,5 m x 3 m se skleněnou výplní může vážit až 400 kg. Pokud žijete v oblasti, kde není nouze o sněhovou přikrývku, je třeba vzít v potaz i váhu případného sněhu. To je váha, kterou základ musí nést po celou dobu životnosti skleníku. Ta, s ohledem na použité materiály, může být i více než 25 let.

Skleník Primus J6 Skleník Primus J6 Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Základ musí být vodorovný a jednotlivé stěny musí svírat pravé úhly. Pevný základ je pro skleník důležitý i z několika dalších důvodů. Konstrukce skleníku se díky základu nekříží a nehrozí tak praskání skel nebo poškození polykarbonátu. Při silném větru se skleník může o základ opřít a nedochází tak k deformaci konstrukce a uvolnění výplní.

Skleník Hobby H7 Skleník Hobby H7 Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Materiály pro zhotovení základů můžou být různé a výběr je skutečně široký. Nejlepším řešením je samozřejmě beton s kovovými výztuhami. Dobrým řešením je určitě ztracené bednění. Tyto duté tvárnice se vyrábějí v různých rozměrech a práce s nimi je rychlá a poměrně lehká.

Skleník Hobby H7 Skleník Hobby H7 Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Hloubka základu je vždy otázkou místních podmínek. Jílovité nebo písčité půdy vyžadují zhutnění a co možná nejhlubší základ, protože pohyb těchto zemin může být značný, zejména v zimních měsících. To samé platí i v případě kdy hodláme skleník postavit ve svahu. Důvodem k hlubším základům může být i výskyt škůdce jakým je například krtek.

SkleníkK 5 SkleníkK 5 Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Přesto se můžete dostat do situace, kdy z nějakého důvodu nelze takovýto základ vybudovat. Společnost Limes ke skleníkům Hobby, a některým typům skleníků Variant, nabízí společnost tzv. podkladový rám. Tento rám je tvořen piloty a příčkami, které plně nahradí výše uvedené základy. Po je ho sestavení stačí vykopat otvory pro piloty a rám do nich vložit. K takto sestavenému rámu se poté skleník přišroubuje bez nutnosti dále cokoliv betonovat. Podrobný návod, jak rám sestavit, je samozřejmě součástí balení.

Skleník Variant K Skleník Variant K Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Pokud máte jakýkoliv dotaz ohledně skleníků a základů neváhejte se obrátit přímo na výrobce Limes Litomyšl s.r.o., kde vám rádi a ochotně poradí.

Skleník Variant K Skleník Variant K Zdroj: Limes Litomyšl / Foto

Akční letáky